Divadlo TICHO a spol. otvára sezónu koncertom aj premiérou

Divadlo Ticho a spol. je na bratislavskej scéne už 6 rokov. Divákom ponúka vzácne komorné zážitky v divadelnom rámci dokudrámy, poézie a fantastiky, vytvára priestor pre iné nezávislé divadlá, stálu pesničkársku scénu, výstavy a diskusie. Koncom septembra otvára svoju 7. sezónu.

blog

Otvorenie novej, v poradí už 7. sezóny divadla TICHO a spol. sa začne v piatok, 23.9. 2016 vernisážou výstavy fotografií Jakuba Branického LEHO (HOLE – diera – trochu inak...) a koncertom zoskupenia Tiché parkety vŕzgajú vol. 2 o 19.00.

Premiéra novej pôvodnej hry zakladateľky a umeleckej vedúcej divadla Viki Janouškovej Zdanlivo slepá ulička v réžii Viery Dubačovej bude 30.9. a 1.10. 2016.

Obrázok

Otvorenie sezóny – vernisáž a koncert (23.9. od 17.30)

Fotografie vzniknuté náhodným postláčaním tlačidiel mobilu po vložení do vrecka zaujali mladého scénografa divadla Jakuba Branického natoľko, že sa rozhodol venovať vreckám a dieram v odeve systematicky aj naďalej.

„Občas to bola náhoda, niekedy zámer a na záver dokonca aj cielená úprava daného kusu oblečenia, čo vyústilo do troch sérií fotografií dier a svetla rôzneho druhu a charakteru. Fotografovaním banálnych dier v odeve ako sú  prieramok na tričku, ponožka, vrecko na saku, rukáv na koženej bunde alebo pravá nohavica na rifliach som dospel k zisteniu, že odev nie zaujímavý iba z vonkajšieho uhlu pohľadu, ale priam fascinujúci z hľadiska, ktorému nikto z nás nevenuje za normálnych okolností pozornosť. Táto zvláštna "jaskyňo‐maľba", ktorá vytvára pocit tunelu, či nejakej cesty je rovnako podstatná, a pre mňa z perspektívy divadelného scénografa dokonca zaujímavejšia, ako samotný odev s každým jeho detailom. Na fotkách môžete vidieť  nielen, dalo by sa povedať, intímnu a obnaženú časť môjho šatníka, ale aj môj pohľad na to, čo pre mňa znamená diera v odeve. Na každej fotke vidíte funkčnú dieru, cez ktorú určite každý z nás aspoň raz v živote prestrčil nejakú časť svojho tela. Preto verím, že aspoň pár z vás sa občas na chvíľu zastaví a pred tým, než vopchá ruku do rukáva nakukne, v akom svete fantázie sa na malý okamih, alebo celý deň ocitne jeho neoddeliteľná súčasť.“    

Hudobno-divadelný projekt mladých hudobníkov a režiséra Roba Horňáka už na prvom koncerte v apríli dokázal skombinovať komorné divadelné prostredie s energiou klasického rocku ako aj prelínanie rytmov a melódií rockových legiend spolu s energiou speváčiek – študentiek herectva.

Po nadšených ohlasoch sa mladí umelci na úvod sezóny vracajú späť: Filip Krišš – akordeón, Jakub Branický – basgitara, Zuzana Šťastná – spev, Juliana Hamranová – spev, Dušan Klimovský – bicie, Rastislav Dubovský – gitara, Marek Suchoža – klasická gitara, Ľubomíra Verbovská – violončelo, Pavol Makara – klavír. 

Premiéra – Zdanlivo slepá ulička (30.9. a 1.10. 2016)

Zdanlivo slepá ulička je ďalšou pôvodnou inscenáciou divadla a jeho zakladateľky Viki Janouškovej a v poradí už druhou v spolupráci s režisérkou Vierou Dubačovou, ktorá do nej prinesie svojho neopakovateľného humorno-poetického duchu a cítenie. Z prvej uvedenej hry tohto tímu - Všade tá rieka...! - sa tu objavia aj herci Judita Hansman a Michal Ďuriš a pribudol scénograf Jakub Branický.

„Ako vo väčšine inscenácií sa opäť dotkneme,  pre nás nevyčerpateľnej témy času, no úplne z inej strany... témy sily myslenia človeka... témy stôp, ktoré môže v živote človek za sebou zanechať a pokúsime sa ohmatať spôsob, ako svoje neobyčajné zážitky a skúsenosti dokáže odovzdať inému, na ne nepripravenému človeku..." Viki Janoušková.

Uvedené témy sú blízke autorke i režisérke a korešpondujú i s dramaturgickým programom divadla TICHO a spol., ktoré venuje vo všetkých svojich líniách zásadnú pozornosť reflexii miesta hodnôt v dnešnej spoločnosti a snaží si hľadať „svoje“ priority a „svoj“ rebríček hodnôt...

Viki Janoušková: Zdanlivo slepá ulička
30.9. o 19.00 – I. premiéra
1.10. o 19.00 – II. premiéra

Hrajú: Judita Hansman, Michal Ďuriš
Dramaturgia: Viki Janoušková
Scéna a kostýmy: Jakub Branický
Hudba: Miloš Janoušek, Miro Nemec
Réžia: Viera Dubačová

Viac informácii o divadle Ticho a spol. nájdtete na:
tichoaspol.sk/
youtube.com/user/TICHOaspol
facebook.com/tichoaspol