Deviatu sezónu A4 otvoria Mŕtve duše - vo výklade Poľského inštitútu

Centrum pre súčasnú kultúru A4 otvorí 17. septembra novú, v poradí už deviatu sezónu. Úvodné predstavenie však bude netradičné svojím miestom – uskutoční sa vo výklade pred Poľským inštitútom na Námestí SNP.

blog

Blog vám objasní aj pripravované projekty novej sezóny a plánované sťahovanie.

Všetko, čo ste chceli vedieť o pocitoch voyera a hanbili ste sa k tomu priznať, vám prezradia Mŕtve duše divadla SkRAT v rámci Otvorenia sezóny A4 vo výklade Poľského inštitútu na Námestí SNP.

Septembrový program, predstavujúci ako vždy najzaujímavejšie polohy súčasnej divadelnej, hudobnej a filmovej tvorby, je pre návštevníkov pripravený v provizórnych priestoroch A4 na druhom poschodí OD Dunaj s vchodom z Nedbalovej ulice.

V nich sa usídlilo osem rokov fungujúce centrum súčasnej kultúry na jar, po tom, ako Ministerstvo kultúry za bývalej vlády zrušilo netransparentnú súťaž na programovú spoluprácu v momentálne prázdnom V-klube.

“V súčasnosti sú na dobrej ceste rokovania o presune do vyhovujúcejších priestorov,” prezradil štatutár A4 Ľubomír Burgr. K sťahovaniu by malo prísť už v najbližších týždňoch a budú s ním súvisieť aj ďalšie novinky, o ktorých bude A4-ka onedlho informovať.

Medzitým však pozýva návštevníkov do svojho súčasného pôsobiska na druhom poschodí bývalého obchodného domu. O koncertné rozohratie sezóny sa so svojím sólovým setom postará 25. septembra americký performer Tom Smith, extatický vokalista a zakladateľ kultovej experimentálnej zostavy To Live and Shave in L. A. Doprevádzať ho bude pražská formácia drónových a lo-fi improvizátorov RuiNU (KlaNGundKRaCH) a čerstvý slovenský noise-ambientný projekt Charming Assistant.

Kino inak po letnej pauze privíta zakladateľov iniciatívy Easterndaze Luciu Udvardyovú a Petra Gondu, ktorí vytvoria mozaiku postkomunistickej východnej Európy prostrednictvom videoklipov, útržkov filmov a popkultúrneho odpadu.

Na jeseň pripravuje divadlo SkRAT nové divadelné predstavenie s pracovným názvom Proces. Inscenácia je voľne inšpirovaná románom Franza Kafku, avšak príbeh pozostávajúci z niekoľkých voľne nadväzujúcich epizód bude zasadený do súčasnosti, do prostredia justície začiatkom 21. storočia, po prechode od jedného absurdného spoločenského zriadenia k ďalšiemu, nemenej absurdnému.

Text inscenácie bude vznikať na základe vopred pripraveného libreta, ktoré sa bude ďalej rozvíjať prostredníctvom rozhovorov a hereckých improvizácií na skúškach. Plánovaná premiéra hry pod režijným vedením Dušana Vicena je naplánovaná na začiatok decembra.

Jesenný program prinesie tak ako každý rok aj viacero festivalov. Tým najbližším bude prehliadka autorského divadla Pro-téza, ktorý v čase od 18. – 23. októbra uvedie inovatívne divadelné projekty zahraničnej a domácej scény.

Deviata sezóna A4 ponúkne v decembri aj trinásty ročník najväčšej hudobnej udalosti pre “pokročilých poslucháčov” – festivalu súčasnej hudby Next.