Čo Vás čaká na festivale Zvuk for Štiavnica?

Zvuk for Štiavnica 2018 prináša Analemnu, Pressburger Klezmer Band, Ninu Rosu a ďalších interpretov. Toto všetko vás čaká na festivale v Banskej Štiavnici!

blog

Štvrtok, piatok, sobotu a nedeľu ráno budú znieť v Banskej Štiavnici Zvuky (nielen) jazzu. Festival Zvuk for Štiavnica 2018 naplní od 21. do 24. júna kvalitnou hudbou jedinečné priestory tohto historického mesta!

Bude sa hrať na Námestí sv. Trojice, v Kostole sv. Kataríny, v Libressobare, na terase v Art Cafe, v Kultúrnom centre, v Kine Akademik či medzi hradbami v lapidáriu Starého Zámku.

Dvere do inej reality, ako aj pomyselné dvere festivalu, otvorí vo štvrtok v sakrálnych priestoroch Kostola sv. Kataríny Analemma. Nový, spoločný projekt skladateľa, producenta a aranžéra Slava Solovica a speváčky Shiny Longital.

Pokračovať sa bude v netradičných „štôlňových“ priestoroch Libressobaru, kde sa na moment ocitneme v multižánrovom hudobnom svete vetrom rozviatych vlasov, piesku v topánkach, ale aj pestrofarebných indických ulíc či parížskych kaviarničiek hudobníčky vystupujúcej pod pseudonymom Nina Rosa.

Po nej nastúpi silná mužská energia v podobe poľského dua BACKSPACE. Ide o jedno z najoriginálnejších poľských zoskupení v žánri improvizovanej hudby. Unikátna kombinácia akordeónu, elektrických huslí v spojení s modernými technológiami a množstvom improvizácie. Zbigniew Chojnacki a Łukasz Czekała hľadajúci inšpiráciu v symfonickej hudbe, ale aj minimalizme, v ambiente, house i nordickom jazze. Staňte sa spolu s nami súčasťou ich pútavých hudobných krajín.

Pokračovať sa bude v sobotu ráno na terase v Art Cafe spolu s Ninou Rosa. Pripravila si jemný set svojich obľúbených a zároveň menej známych jazzových songov. Billy Strayhorn, Duke Ellington, Billy Holiday, husle, akordeón, gitara, croissanty, čaj, káva a prvé jazzové raňajky.

O čosi neskôr poobede sa na obľúbenú terasu opäť vrátime. Stretneme tu profesionálnych hudobníkov a perkusionistov, ktorí prepadli vášni k intuitívnemu hudobnému nástroju menom WoodPack. Unikátny rytmicko-melodický nástroj, známy aj v zahraničí, pochádza z dielne slovenského gitaristu Borisa Čellára. Spolu s jeho kamarátmi, vychytenými slovenskými bubeníkmi, predvedú netradičný koncert WoodPack Brothers. Tento nástroj vás proste dostane. Máme preto pre vás prekvapenie v podobe workshopu, kde si ho hneď po koncerte budete môcť sami vyskúšať.

Hudba k filmu, film k hudbe. Prijmite v piatok naše pozvanie do štiavnického Kina Akademik. Slavo Solovic, Ondrej Rudavský a ich spoločná hudobno-vizuálna báseň o mysliteľovi, ktorý sa pýta, prečo ľudstvo nedokázalo udržať mier a harmóniu od počiatku stvorenia. Beyond Invisible, oni a vy.

Tešíme sa, že tento rok môžeme opäť hrať v Kostole sv. Kataríny. Prinášame do jeho atmosférického priestoru unikátny koncert pozostávajúci z tradičnej taiwanskej hudby i autorského repertoáru speváčky Wen-Hui Tsai či kompozícií slovenskej klaviristky Jany Bezek. Pre vás od nás.

Večer sa pôjde na hrad. Konkrétne do lapidária Starého Zámku. V jeho útrobách medzi hradbami sa predstaví Polajka s novinkou Exodus. Zoskupenie mimoriadne aktívnych hudobníkov domácej scény a ich originálna zmes súčasnej klasickej hudby, elektroniky, art-rocku či ambientnej hudby.

Rozhodli sme sa experimentovať. Žánrové vybočenie festivalu predstaví milovníkom živej hudby živelné techno s presnosťou stroja, no s veľkým citom pre zvukový detail hudobných nástrojov. To všetko bez počítačov a loopov. Pomyselná bodka za piatkovým večerom na zámku. Energetická bomba, ktorá búra hranice. Rakúske trio Elektro Guzzi.

Sobotné ráno na terase v Art Cafe bude patriť soulu, folku a rhytm & blues. Žánrom, ktorými sa prihovára mladá fínska speváčka Julia Palmu s umeleckým menom Adal. V Štiavnici vystúpi v sprievode kolumbijského hudobníka Hildera Branda, hrajúceho na 4-strunový venezuelský nástroj cuatro.

V spolupráci s mestom Banská Štiavnica sme pre vás pripravili aj kvalitný hudobný program na Námestí sv. Trojice. Zoskupenie okolo 28-ročného cimbalistu Ľubomíra Gašpara, ktorý sa nebojí žánrových presahov, a vo svojom hudobnom svete mieša jazz, klasiku, ale aj hudbu rôznych národov s prvkami jazzu, hip hopu, funky či dokonca s latinskoamerickými rytmami. Aj to je Ľubomír Gašpar Cimbal Project.

Druhým koncertom bude vystúpenie populárnych Preßburger Klezmer Band. Pre návštevníkov festivalu si hudobníci pripravili program s názvom Pressburger Special - TSVANTSIK YORN. Zmes etnickej spontánnosti, unikátne klezmerové melódie zo Slovenska, balkánsky temperament a moderný rytmus - okúzľujúci klezmer všetkého druhu vhodný pre tanec i počúvanie.

Odporúčame využiť prestávky na malé občerstvenie a návštevu Art Cafe, kde vám Robert PospišRoman Harvan predstavia svoju spoločnú básnicko-výtvarnú zbierku Ukazuješ do tmy, vidím svetlo. Súčasťou podujatia za osobnej účasti oboch autorov bude čítačka spojená s hudobným doprovodom.

V Štiavnici je všetko vzdialené maximálne 10 minút. Veríme, že presuny vám nebudú robiť problémy. Koncert poľského zoskupenia FALA v Kultúrnom centre si nemôžete nechať ujsť. Krehká, no zároveň vyzretá speváčka a skladateľka Aga Kiepuszewska je jemným hlasom rozprávajúcim silné, emóciou nabité príbehy. Zahĺbte sa na moment do jej hudby.

Kde slovám dochádza dych, tam prichádza na rad hudba. Mantra oceňovaného basklarinetistu, saxofonistu a skladateľa Ulricha Drechslera. Na Slovensko prichádza v sprievode výrazných mladých rakúskych talentov, klaviristu Simona Raaba a basgitaristky Judith Ferstl. Spoločne predstavia program, ktorého názov hovorí sám za seba: Beauty doesn’t ask for attention („Krása nevyžaduje pozornosť“), v Kostole sv. Kataríny. 

Na Starom zámku zahrajú Quintessence. Príjemnú hudobnú mozaiku dopĺňajú tóny ľudových nápevov či detských riekaniek. Túto pozoruhodnú hudobnú zmes predstavia známi slovenskí hudobníci okolo speváčky Lucie LužinskejBorisa Čellára.

Čarovná bodka na záver dňa. Mix klasickej hudby a elektroniky v podaní mladého argentínskeho producenta a multiinštrumentalistu Sebastiana Plana. Sláčiky, grand piano, krása z neuchopiteľného okamihu. Pestrofarebná škála nálad a emócií. Jednoduchá, ale aj bohatá na obrazy. Sobotná noc v Kultúrnom centre.

Nedeľa ráno. Dozvuky uplynulých dní na terase v Art Cafe. Posledné jazzové raňajky a najkrajšie filmové melódie v originálnom prevedení Cinema String Trio. Formácia huslistu Júliusa Šošku, huslistky a známej improvizátorky Andrei Tkáčovej a akordeonistky Maríny Lazic sa bude prihovárať prostredníctvom krásnych, clivých a romantických melódií talianskych filmových autorov.

Hudba je Zvuk vychádzajúci priamo zo srdca. Veríme, že ten tohtoročný vás poteší, oblaží a naplní krásnymi spomienkami na mestečko uprostred Slovenska.

Program festivalu a informácie o lístkoch nájdete tu.