Čo ponúkne filmový cyklus Príbehy umenia vo februári?

Cyklu so umení bude vo februári viac súčasný. Čaká vás dokumentárny film o Marii Callas, cyklus predstaví aj osobnosť maliara a grafika Egona Schieleho a premietne aj film Prado – zbierka plná divov, režisérky Valerie Parisi . Filmy cyklu Príbehy umenia sa vo virtuálnej kinosále Kina Lumière doma premietajú pravidelne každú nedeľu o 20:20 hod.

blog

Program

14. februára o 20:20 / Egon Schiele

21. februára o 20:20 / Prado – zbierka plná divov

Cyklus Príbehy umenia zaradilo Kino Lumière do svojej dramaturgie v roku 2020. Hoci len málo filmov vzhľadom na pandémiu mohli diváci vidieť na plátne, cyklus sa stretol so živým záujmom aj vo virtuálnej kinosále. Prostredníctvom série dokumentárnych filmov predstavil majstrovské diela velikánov výtvarného umenia či podmanivé priestory svetoznámych galerijných siení.

Príbehy umenia sú i dejinami osobností, program cyklu preto predstavuje aj osudy výrazných umeleckých osobností. Vo februári nazrie prostredníctvom biografického dokumentárneho filmu do života najslávnejšej opernej speváčky a výnimočnej ženy Marie Callas, noblesnej na pódiu a krehkej v zákulisí. Predstaví aj rozorvanú osobnosť maliara a grafika Egona Schieleho, ktorý bol jedným z najprovokatívnejších viedenských umelcov začiatku 20. storočia a pre umenie bol ochotný ísť až na hranicu života a smrti. ďalším filmom cyklu bude Prado – zbierka plná divov, režisérky Valerie Parisi z roku 2019.

Pozrieť celý program Kina Lumiére