Bratislava bude opäť patriť migrantom a utečencom. Je tu 9. ročník festivalu [fjúžn]

Od 10. do 16. apríla organizuje Nadácia Milana Šimečku 9. ročník najexotickejšieho festivalu u nás. Jeho cieľom je spájať ľudí najrozmanitejších kultúr, zvyšovať povedomie o nových menšinách na Slovensku.

blog

Od 10. do 16. apríla 2014 organizuje Nadácia Milana Šimečku už 9. ročník najexotickejšieho festivalu u nás. Názov [fjúžn] znamená výslovnosť anglického výrazu, ktorým sa označuje napríklad spájanie hudobných štýlov alebo pridávanie ázijských ingrediencií do európskych jedál. Od roku 2011 je to však i názov multikultúrneho festivalu predtým známeho ako Týždeň nových menšín. Jeho cieľom je spájať ľudí najrozmanitejších kultúr, zvyšovať povedomie o nových menšinách na Slovensku, prezentovať život cudzincov a scitlivovať verejnosť na témy migrácie a multikulturalizmu.

  • Témou tohto ročníka budú Susedstvá. Prečo, vysvetľuje programový riaditeľ Nadácie Milana Šimečku, Laco Oravec:

„Nik z nás nedokáže žiť v izolovanej bubline. A čím lepšie vychádzame so susedmi, tým je náš život kvalitnejší. Do našich miest, štvrtí, ulíc, panelákov a dokonca i bytov prenikajú čoraz častejšie aj migranti. Nie, Bratislava asi nikdy nebude farebná ako New York, avšak aj sem prichádza čoraz viac cudzincov zo všetkých kútov zemegule. Poznáme ich však? Prispieť našou troškou k vzájomnému spoznávaniu sa chceme aj my a preto sme opäť pripravili pestrý program.“

„Festival odštartujeme u Susedov na dvore už v stredu 9. apríla. Festival bude po prvýkrát hostiť interpretov zo všetkých vyšehradských krajín a tak sa Bratislavčanom postupne predstavia Teatr Novogo Fronta a WWW z Prahy (11.4. divadlo elledanse), jedna z čerstvých objavov poľskej hudobnej scény Ifi Ude (12.4. KC Dunaj) a napokon speváčka pôvodom z Ghany Sena Dagadu žijúca v Budapešti (16.4. KC Dunaj). V utorok 15.4. v KC Dunaj zas uvedie Agentúra Pohoda aj v spolupráci s festivalom [fjúžn] chýrych Dub Pistols z Veľkej Británie. Horúcou festivalovou novinkou bude aj prvá Nedeľná paráda v Starej tržnici (13.4.), ktorá bude celá venovaná komunitám cudzincov. Nie je nám ľahostajné, čo sa deje u našich východných susedov, preto sme do programu zaradili aj charitatívny večer Ukrajinci Ukrajine, na ktorom sa predstaví Zbor Tarasa Ševčenka z Bratislavy i trio Mak z Ľvova (13.4. KC Dunaj)“

Okrem toho pripravili organizátori aj mnoho ďalších podujatí. Domácu divadelnú scénu bude zastupovať banskobystrické Bábkové divadlo na rázcestí s inscenáciou List čiernemu synovi podľa poviedky Ireny Brežnej (14.4. A4). Pravidelní návštevníci sa opäť môžu tešiť aj na osvedčené podujatia ako Literárny klub (so Zvonkom Lakčevićom, 10.4. KC Dunaj), Babinec (12.4. Centrum Córdoba) či Kreatívne ráno (s Jessicou Serran, 15.4. KC Dunaj). Na festivale sa predstaví aj audiovizuálna umelkyňa Amalia Roxana Filip pôvodom z Rumunska (10.4. Photoport).

Bohatý program je pripravený aj pre najmenších – čítanie z knižky Môj dedko Rýchly šíp (11.4. SNG) či S Fúziou a Fúzikom do lesa (12.4. Horáreň). Filmuchtivci si zas môžu skočiť do Kina Lumière na niekoľko distribučných noviniek: Príbeh môjho syna s Penélope Cruz v hlavnej úlohe, bulharský hit Mission London a francúzsky film Moja vlasť.

Tak ako je už zvykom pripravili organizátori aj niekoľko diskusií a ďalších sprievodných podujatí. Po prvýkrát majú festivaloví priaznivci možnosť zakúpiť si za 12€ permanentku na všetky podujatia. Viac informácií nájdete na stránke festivalu fjuzn.sk a na facebookovej stránke festivalu.

Kompletný program festivalu [fjúžn] nájdete tu na citylife.sk.