Bohatú filmovú ponuku MFF Bratislava doplnia ďalšie skvelé filmy

Do programu 14. ročníka MFF Bratislava pribudli ďalšie filmové lahôdky, ktoré aktuálne dopĺňajú bohatú festivalovú ponuku.

blog

Najnovší film dánskeho režiséra Thomasa Vinterberga Hon, patrí k tým filmovým titulom ktoré by určite nemali uniknúť diváckej pozornosti. . Jeden zo zakladateľov dnes už kultového hnutia Dogma ´95 prichádza s pôsobivou snímkou, ktorú síce nakrútil konvenčným štýlom, ale práve klasické spracovanie necháva vyniknúť silný príbeh učiteľa krivo obvineného zo zneužitia. Lucas pracuje v materskej škole. Má veľa priateľov a rád sa zapája do miestnych tradícií, ako je napríklad lov vysokej zvery. Keď ho jedno z detí obviní zo zneužitia, jeho pohodlný svet sa začína rozpadať. Predstaviteľ Lucasa Mads Mikkelsen si za svoj sugestívny výkon odniesol z festivalu v Cannes Cenu za najlepší mužský herecký výkon.

Ďalšou z programových lahôdok je film Prísť o rozum belgického režiséra Joachima Lafossa. Rozpráva intímny a znepokojujúci príbeh o citovej závislosti pripomínajúci antickú tragédiu. André kedysi adoptoval marockého chlapca a vychoval ho ako vlastného syna. Mounir je teraz ženatý a má štyri deti. Stále žije aj s rodinou u Andrého, závislý od svojho adoptívneho otca finančne aj citovo. Únik z tejto zväzujúcej závislosti nevyhnutne musí skončiť tragicky. Filmu pomáhajú najmä vynikajúce herecké výkony. V hlavných úlohách sa predstavia Tahar Rahim a Niels Arestrup známi z oceňovaného filmu Prorok Jacquesa Audiarda a herečka Émilie Dequenne, ktorá za postavu Mounirovej ženy získala v sekcii Un Certain Regard Cenu za najlepší ženský herecký výkon na festivale v Cannes. Režisér Joachim Lafosse nie je divákom MFF Bratislava neznámy, v roku 2004 tu získal za filmový debut Súkromné šialenstvo Cenu FIPRESCI.

Najnovší film slávneho iránskeho režiséra Abbasa Kiarostamiho Hra na lásku je na prvý pohľad vtipným príbehom o vzťahu mladej tokijskej prostitútky a staršieho profesora, ktorý zapríčiní problémy s jej snúbencom. Ten ani netuší ako si jeho budúca žena privyrába. Kiarostami sa ale aj v tomto filme zaujíma o témy akými sú spoločenské normy, ľudská osobnosť a hranie sa na niekoho iného. Veľká časť deja sa odohráva v aute. Je to intímny priestor, ktorý však nie je ani celkom súkromný ani verejný.

Bratislavský festival ponúkne svojim divákom aj jeden z najoceňovanejších a najpútavejších dokumentov súčasnosti Nech žijú protinožci! (¡Vivan las Antipodas!). Režisér Victor Kossakovsky stavia svoj vizuálne strhujúci dokumentárny film na kontrastoch i nečakaných podobnostiach a prostredníctvom precízne komponovaných záberov diváka vťahuje do sveta „hore nohami“. Pomocou filmovej montáže konfrontuje medzi sebou Argentínsku provinciu Entre Ríos a rušný Šanghaj, Patagóniu a jazero Bajkal, Botswanu a sopky na Havajských ostrovoch, Miraflores v Španielsku a pláž na Novom Zélande.

14. ročník Medzinárodného filmového festivalu Bratislava sa uskutoční v termíne od 9. do 15. novembra 2012.