výstava

SuperDesignStudio: Konsepti

Výstava výnimočných kolekcií nábytku zo súčasnosti a minulosti, ktoré sa zapísali do histórie interierového dizajnu.
Táto akcia sa konala v minulosti

Spoločnosť Konsepti od roku 1997 dodáva do slovenských domácností, kancelárií aj reštaurácií výnimočný nábytok a interiérové doplnky. Tento rok dokončila dodávku interiéru do jedinečného projektu Slovenskej národnej galérie v Bratislave. Ako hlavný partner DAAD 2023 chce práve v prostredí SNG predstaviť verejnosti niekoľko výrazných kolekcií zo súčasnosti aj z minulých období. Tieto mimoriadne projekty „písali“ dejiny interiérového dizajnu a majú úzku väzbu na architektúru, nové technológie či na prírodu a udržateľnosť.

Capitol Complex, Cassina, design Pierre Jeannerete

Pierre Jeanneret bol architekt, ktorý pracoval v rokoch 1927 až 1937 spolu so Charlotte Periandovou v ateliéri Le Corbusiera. V rokoch 1951 až 1965 zastával pozíciu vedúceho projektu výstavby komplexu vládnych budov v hlavnom meste provincie Pandžáb Láhaure a v severoindickom Čandígarhu. Potom sa stal hlavným architektom mesta. Jeanneret navrhol v roku 1961 pre tento projekt kolekciu nábytku Capitol Complex.
Tvaroslovie nábytku a konštrukcie z masívneho dreva dokonale odráža mohutné betónové tvaroslovie budovy, ktoré odvážne transformuje prvky modernej európskej architektúry vrátane brutalizmu. Cassina uviedla na trh kolekciu v redizajne opäť v roku 2019 ako reakciu na skutočnosť, že projekt v Čandígarhu sa v roku 2016 dostal na zoznam Svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Kolekcia zahŕňa stôl, lavicu, kreslo a stoličky bez opierok a s opierkami.

Le Bambole, B_B Italia, design Maria Bellini

Kolekcia Le Bambole predstavuje z pohľadu dizajnu aj technológie vyvrcholenie emotívneho obdobia 60. rokov minulého storočia. Pôvodne vznikla v roku 1972 v ateliéri talentovaného dizajnéra Maria Belliniho pre značku B&B Italia. V roku 1979 získala cenu Compasso d’Oro. Uvedenie na trh podporila kreatívna a odvážna kampaň, ktorej tvárou sa stala múza Andyho Warhola herečka Donna Jordanová. Kampaň fotil slávny Oliviero Toscanini. Zámerom B & B Italia bolo demonštrovať nové možnosti inovatívnej technológie vstrekovania peny do formy.
V roku 2022 uviedol výrobca na trh redizajn kolekcie. To, čo robí kreslo zaujímavým, je zjavná absencia nosnej konštrukcie, prirodzený tvar a kombinácia pohodlia, mäkkosti a pružnosti. Pôvodne sa použila kovová konštrukcia zaliata v polyuretáne. Teraz ide o materiály najnovšej generácie, počínajúc recyklovaným polyetylénom, ktorý dodáva kreslu štruktúru. Jednotlivé súčasti Le Bambole sa dajú kompletne rozobrať a ľahko recyklovať. Aktuálna kolekcia zahŕňa kreslo, dvojsedačku a trojsedačku.

Pebble Rubble, Moroso, design Studio Front

Masívne kamene, na ktorých sa prejavili stopy dažďa a vetra a ktoré postupom času miestami zahalila organická alebo rastlinná vrstva, sú na nerozoznanie od megalitických útvarov nachádzajúcich sa uprostred lesa. Fascinujúce je zistenie, že ide o neuveriteľne mäkkú a jemnú látku čalúnenej sedačky. Pebble Rubble od výrobcu Moroso je dizajnérskym unikátom, ktorý v roku 2022 navrhlo štúdio Front Design.
„Pri tvorbe sme čerpali z tvarov nájdených v prírode. Keď sme boli deti, naším ihriskom bol les a my sme si kamene, mach a popadané stromy predstavovali ako nábytok a miesta na odpočinok a zábavu. Skenovali sme kamene, ktoré sme videli na prechádzkach lesom, a skladali tieto organické tvary dohromady do kusov nábytku,“ vysvetľujú Sofia a Anna z ateliéru Front Design. Kolekcia zahŕňa šestnásť prvkov, ktoré je možné kreatívne kombinovať.

Podujatie prebieha v rámci festivalu DAAD - Dni architektúry a dizajnu 2023. Pozrite si kompletný program festivalu.

Odporúčame

výstava

Anna Štefanovičová - Dear To Me

Súborom Dear To Me autorka nadväzuje na svoj dlhodobý záujem o bežné predmety dennej potreby, ktoré prevádza do svojho vlastného...Viac
5.3.2024 - 29.3.2024 / Galéria Čin Čin
odporúčame!
party

Hochspannung!: MCMLXXXV (DE)+ Domizako + Microchic & more

Pi 1.3.2024 / Subdeck
odporúčame!
divadlo

Konformista

Príbeh o túžbe nájsť svoje miesto v spoločnosti aj za cenu krvi.Viac
3.4.2024 - 4.4.2024 / Slovenské národné divadlo - Činohra
odporúčame!
film

Život ako každý iný

Francúzska režisérka Faustine Cros prostredníctvom rodinných archívov i scén zo súčasnosti rekonštruuje portrét svojej matky,...Viac
So 16.3.2024 / Kino Kultúrka Stupava
odporúčame!