výstava

Stano Filko: 2037

Samostatná výstava Stana Filka v priestore Kunsthalle LAB bude poctou významnému slovenskému avantgardistovi, ktorý by sa v júni tohto roka dožil 80 rokov.

Táto akcia sa konala v minulosti
Dátum vernisáže:
22.06.2017 18:00, Št

Názov výstavy 2037 je odkazom na futuristicko-utopistický akcent jeho neskorej tvorby po roku 2000, kedy usiloval o vyjadrenie univerza prostredníctvom spektra farieb a jeho syntézy vo forme inštalácií, objektov, ale aj komornejších konceptov na papieri.

Košaté celoživotné dielo Filka doteraz nie je komplexne spracované. Katalógy k výstavám a publikované reflexie sa spravidla orientujú na vybraný tematický alebo časový segment jeho tvorby.

Napriek početným výstavám, odborným analýzam aj reflexiám, je dielo Filka aj naďalej takmer výhradnou doménou zainteresovaných „fajnšmekrov“. 

Z obsahového hľadiska sa dielo Filka klasickému umelecko-historickému spracovaniu vzpiera. Nielen absenciou datovania či jeho nahradením autobiografickými údajmi (čo sa mylne považovalo za tzv. antidatovanie), ale najmä tým, že diela staršieho dáta autor ex post výtvarne a významovo rekontextualizuje a prisudzuje im tak nové čítanie. Aplikuje zakaždým aktuálny rozsah poznania a do jeho rámcov retrográdne začleňuje bok po boku staršie i nové diela.

Kurátorka: Nina Vrbanová

Vstup: voľný

Viac informácií k výstave

Stano Filko na webumenia.sk - pozrite si jeho diela zblízka.

Sprievodné podujatia: 

26.6.2017, 17:00 
Experiment umenie

21.8.2017, 17:00
Kurátorský sprievod výstavou Stana Filka 2037
 

Odporúčame

koncert

Pentagramček

So 28.4.2018 / Kulturák klub
odporúčame!
film

Miami

Road movie o dvoch sestrách - barových tanečniciach, ktoré unikajú pred gangstrami. Angela - tá staršia - je tanečnicou...Viac
Kino Film Europe / SĽUK
odporúčame!
film

Koža v ktorej žijem

Koža v ktorej žijem (La Piel que habito), Španielsko, 2011, 118 min. Dvanásť rokov po smrti manželky sa plastickému chirurgovi...Viac
FK Nostalgia / Kino Lumière
odporúčame!
trh / gastro

Remeselný trh v Starej tržnici

Festival poctivej tvorby a ľudového umenia. Privítajte jar s autentickou folklórnou kultúrou v tradičnom aj netradičnom prevedení.Viac
21.3.2018 - 23.3.2018 / Stará tržnica
odporúčame!