výstava

Stanislav Ondruš - Noise And Signal

Stanislav Ondruš pripravil pre výstavu v DOT. Contemporary Art Gallery novú kolekciu obrazov, v rámci ktorých podrobuje skúmaniu samotnú úlohu maliarstva - pýta sa čo je obraz a ako funguje, ale súčasne, prostredníctvom umeleckej tvorby reaguje na fyzický svet a hľadá odpovede na osobné aj nadindividuálne otázky.
Táto akcia sa konala v minulosti
Dátum vernisáže:
27.01.2023 18:00, Pi

Kurátorka: Silvia L. Čúzyová

Stanislav Ondruš (1995) absolvoval v grafickom ateliéri Zbyňka Janáčka na Fakulte umění Ostravskej univerzity (Bc.) a následne v ateliéri maľby Rastislava Podhorského a Martina Špirca na Vysokej školy výtvarných umení v Bratislave (Mgr. art). 

Za rok, čo sa Stano Ondruš vydal na samostatnú umeleckú dráhu, stihol zaujať odbornú aj divácku verejnosť na Slovensku i v Čechách, namaľovať desiatky obrazov a výrazne sa posunúť vpred. Jeho vývoj je intenzívny a ambiciózny.

Pre Ondrušovu maľbu je charakteristická kompozičná bravúra a ľahkosť, obdivuhodný cit pre ekonomické umiestnenie niekoľkých jednoliatych ťahov vo vzťahoch a súvislostiach, alebo v koordinovanej repetícii, na prázdnom či monochrómnom pozadí. Jeho gesto nie je expresívne, a tvar nie je konštruovaný. Ide o kontrolovanú trajektóriu, intuitívne vedený záznam energie alebo myšlienky, so zmyslom pre introspekciu. Pigment a maliarske stopy na povrchu fixujú ilúziu diania a pohyb je tu nositeľom abstraktného naratívu.

Vidíme takmer kaligrafické uvažovanie prostredníctvom ťahu štetca. Ondrušove maľby vznikajú autorskou technikou, v rámci ktorej pigment nanáša na rôzne typy povrchov (plátno, papier, plast), a to prostredníctvom dômyselných, svojpomocne skonštruovaných maliarskych nástrojov.


Autorom fotografie je Dominik Sepp

Akciu a všetky informácie o nej pridal na Citylife.sk priamo organizátor dot.contemporary . Redakcia nezodpovedá za prípadné nepresnosti, chyby, a zmeny. Ak organizujete akciu, na Citylife.sk a Kidstown.sk ju môžete pridať na adrese pridaj.citylife.sk.

Odporúčame

festival

Bratislavské mestské dni 2024

Tretí aprílový víkend ožijú ulice Bratislavy obľúbeným mestským festivalom. Hlavné mesto 20. a 21. apríla symbolicky otvorí svoje...Viac
20.4.2024 - 21.4.2024 / Bratislava
odporúčame!
koncert

1. máj - Deň otvorených ateliérov 2024

Kto sú to tie ateliéry z Novej Cvernovky? Príďte navštíviť staré známe priestory a spoznajte ľudí a tvorbu kreatívcov pôsobiacich...Viac
St 1.5.2024 / Nová Cvernovka
odporúčame!
koncert

Dennyiah

Poznávacím znakom skupiny Dennyiah je charizmatická speváčka s podmanivým hlasom Denisa „Denny“ Gajarská a večne usmiaty hudobník...Viac
So 18.5.2024 / .klub pod lampou
odporúčame!
koncert

Klub Za Oponou: Berlin Manson + hostia

Vesmírny DIY punk Berlin Manson vydáva koncom marca 2024 svoj prvý album Poor but sexy a vyráža na turné, v rámci ktorého...Viac
So 20.4.2024 / Kultúrne centrum Modra
odporúčame!