výstava

Robert Hromec: SINE CERA

Slovo úprimný, v latinčine sincerus, znamená doslova bez vosku (sine – bez, cera – vosk). Je to poukaz na pravosť, nefalšovanosť, pravdivosť, opravdivosť, čistotu, priamosť.

Táto akcia sa konala v minulosti
Dátum vernisáže:
05.09.2012 18:00, St

Zrejme vosk poukazoval na maskovanie, či prikrášľovanie. Tam, kde sa neprikrášľovalo, bolo len to, čo bolo. Slovo vosk mohlo poukazovať aj na inú skutočnosť.

Bezcharakterní a menej zruční sochári antického Ríma často zakrývali trhliny a iné nedostatky vo svojich mramorových sochách použitím hrubej vrstvy lesklého vosku. Táto úbohá praktika bola tak rozšírená, že čestní a zruční sochári museli propagovať svoje sochy, ako „sine cera“ – „bez vosku“, aby uistili svojich zákazníkov o ich kvalite. Úprimný – „sine cera“ sa začal viac používať vo význame „čestný“ a „poctivý“.

Robert Hromec, ArtD (1970) sa vracia do Galérie Michalský Dvor opäť po 16 rokoch. V roku 1996, ešte počas pobytu v New Yorku, tu vystavoval svoje obrazy po prvý krát na Slovensku. Teraz vystavuje novú kolekciu 12 –tich grafických malieb „print paintings“ na hliníkovom plechu pod názvom „SINE CERA“. Použitím tejto originálnej techniky ako aj iných manuálnych technických prístupov opracovania hliníkového podkladu, dosahuje neopakovateľné optické a estetické zážitky.

Robert Hromec, ArtD (1970) študoval v rokoch 1990 – 1998 v New Yorku. Na Pratt Institute, na City College (BA – 1995) a na Hunter College (MFA – 1998), kde v školskom roku 1997/98 pôsobil aj ako asistent. V roku 1997 vyhral grant na výmenný štúdijný pobyt na Slade School of Art v Londýne. V roku 2002 obdržal titul ArtD na Katedre dizajnu Fakilty architektúry STU v Bratislave. V rokoch 1993 – 1998 pracoval v The Metropolitan Museum of Art, v New Yorku. Od roku 1990 vystavoval na vyše sto výstavách v USA, Kanade a v Európe. V New Yorku získal viacero prestížnych ocenení a vystavoval v The Metropolitan Museum of Art v New Yorku, Danubiana, Meulensteen Art Museum, Claudine Hohl Gallery v Zurichu, Galerie V. Kramáře v Prahe, Westbeth Gallery, Slovenský Inštitút v Prahe, Viedni, Budapesti a Berlíne, Galéria Mesta Bratislavy – Pállfyho Palác, OSN v New Yorku a Ženeve, Europazentrum v Grázi, BeauxArts v Heeze, GreCo galérii vo Viedni, D+Gallery Praha, Houses of Art Gallery a Red Penguin Art Gallery v Marbelle. Jeho obrazy sú súčasťou prestížnych zbierok doma ako aj v zahraničí.

Odporúčame

koncert

Modré hory akustik

Modré hory mali na Pohode 2019 premiéru s kapelou a teraz prichádzajú predstaviť svoj nový program. Príďte si vypočuť čudneslávne...Viac
Št 21.12.2023 / Pink Whale
odporúčame!
koncert

Plnka: Alley Catss (HU) a Alexandra Cihanská Machová

Večer experimentálnej hudby vo Fuge, tentokrát s Alley Catss a Alexandrou Cihanskou Machovou.Viac
St 13.12.2023 / Fuga
odporúčame!
film

Minulé životy

Citlivá moderná romanca rozpráva príbeh spisovateľky Nory a jej dvoch lások, tej detskej a tej dospelej, odohrávajúci sa naprieč...Viac
Kino Lumière / Slovenská národná galéria Bratislava / Kino Film Europe
odporúčame!
festival

Pohoda 2024

Pohoda sa bude konať druhý júlový víkend. Najlepší slovenský festival opäť ponúka výnimočne kvalitnú hudobnú dramaturgiu, nebudú...Viac
11.7.2024 - 13.7.2024 / letisko Trenčín
odporúčame!