výstava

Rastislav Podhorský / Pred východnou stenou

 

Gandy gallery pozýva na otvorenie prvej samostatnej výstavy mladého slovenského umelca Rastislava Podhorského v jej priestoroch. Jedná sa zároveň o prvý zo série výstavných projektov, pod názvom Chapter 1, venovaných prezentácii výtvarných umelcov mladšej generácie.Rastislav Podhorský, narodený v roku 1990, žije a pracuje v Bratislave.

Táto akcia sa konala v minulosti


„Inými slovami platí Kleeovo: ,Umenie zviditeľňuje neviditeľné.´ Mojím najhlbším presvedčením je, že na tejto úlohe umenia sa dnes nič nezmenilo. (Výrazne sa však menia problémy s tým, ako to dosiahnuť.)

Venujem sa figuratívnej maľbe a kresbe, pričom sa zdá, že figuratívna tvorba ide presne opačným smerom: nie zviditeľňovanie neviditeľného, ale napodobňovanie videného. Zdá sa, že figuratívna tvorba (obzvlášť „realistického“ razenia) ponúka iba to, čo vieme neproblematicky pomenovať, na čo vieme ukázať, takže nemá ako posúvať ani hranice vnímania, ani hranice myslenia.


Tento paradox však považujem za základnú hybnú silu svojej tvorby: Ide o to ponárať sa čím väčšmi do tých najrozpoznateľnejších foriem (,na obraze je muž, predmet, interiér, ...´) a zároveň tieto formy nastaviť (skomponovať) tak, aby obraz spravil pociťovateľným to, čo by sa bez neho nedalo vnímať.


Vo vizuálnej tvorbe sa tak zameriavam na: 1. problematizovanie videného a 2. prehodnocovanie zobrazovaného. Obrazová figúra (dokonca tá „realistická“) nie je len napodobňujúca, ale za istých okolností aj zviditeľňujúca.“

(Rastislav Podhorský)

Akciu a všetky informácie o nej pridal na Citylife.sk priamo organizátor Gandy gallery. Redakcia nezodpovedá za prípadné nepresnosti, chyby, a zmeny. Ak organizujete akciu, na Citylife.sk a Kidstown.sk ju môžete pridať na adrese pridaj.citylife.sk.

Odporúčame

divadlo

Rómeo a Júlia

Shakespearov príbeh milencov z Verony ako epický balet. Najslávnejší príbeh lásky všetkých čias, ktorému autor prisúdil nešťastný...Viac
11.2.2026 - 21.2.2026 / Slovenské národné divadlo - Balet
odporúčame!
prednáška / diskusia

Hovorím, kým môžem - diskusia s Pavlom Kučerom, preživším koncentračného tábora

Staré Lýceum vás pozýva vypočuť si životný príbeh jedného z posledných žijúcich svedkov najväčšej tragédie 20. storočia.Viac
Št 29.1.2026 / Staré Lýceum
odporúčame!
vážna hudba

65. výročie prvého koncertu Slovenského komorného orchestra

Koncert k 65. výročiu prvého koncertu Slovenského komorného orchestra.Viac
Ne 22.2.2026 / Slovenská filharmónia
odporúčame!
divadlo

Divadlo SkRAT: Pán Guláš. Zákony gravitácie

12.2.2026 - 26.2.2026 / A4 - priestor súčasnej kultúry
odporúčame!