výstava

Príroda vášho detstva

Výstava Jindřicha Krejču v Schaubmarovom mlyne predstavuje výber zo súboru ilustrácií, ktoré nám zapožičala vdova po autorovi Anna Krejčová a syn Henrich Krejča. Pre výstavu sme z celkového objemu vybrali originály, ktoré boli použité v knihách Z našej prírody. Rastliny (1979), Z našej prírody. Živočíchy (1981) a Základy poľovníctva (1988).

odporúčame!
29.05.2022, Ne - 02.10.2022, Ne


Na jednotlivých listoch rozpoznávame príbuzné druhy a varianty rastlín a živočíchov, zoznamujeme sa s lesnou zverou, vtáctvom, ale aj s plemenami psov. V nich každý nájde svoj vlastný príbeh z čias detstva, z čias mladosti, kedy sme so zvedavosťou listovali stránky plné obrázkov s pestrofarebnými kvetmi, podivnými chrobákmi, nebezpečnými dravcami, či spevavými vtákmi. Poďte s nami znovu do sveta zvierat a rastlín, do prírody Vášho detstva.

O prirodzenom ľudskom záujme pozorovať a študovať prírodu svedčí história kníh typu encyklopédie. Od čias antiky sa vyvíjala botanická a  zoologická ilustrácia, ktorá dopĺňala rukopisy a texty o faune a flóre. Najväčší rozvoj nastal v 19. storočí, v období keď sa mení celá spoločnosť, vznikajú nové vedné odbory, zakladajú sa prírodovedné spolky, vzniká priestor pre amatérskych biológov a botanikov. Spolu so záujmom o prírodu vzniká umelecké odvetvie, ktoré sa zameriava na ilustrovanie publikácií o faune a flóre. Dôraz na realizmus v  zobrazovaní prírody vychádza z funkcie takého typu ilustrácie s cieľom vzdelávať a spoznávať rozmanitosť a krásu prírody. Z tejto tradície vychádza publikovanie moderných atlasov a populárno-náučnej literatúry v 20. storočí. Skvelým príkladom vedeckej ilustrácie u nás na Slovensku je rozsiahle dielo Jindřicha Krejču.

Jindřich Krejča (4. 4. 1920, Žlebské Chvalovice – 29. 5. 1991, Bratislava) ilustrátor populárno- náučnej literatúry študoval na Štátnej grafickej škole v Prahe. Koncom 40. rokov sa usadil v Bratislave a stal sa členom Zväzu slovenských výtvarných umelcov. Od polovice 50. rokov minulého storočia sa začal venovať aj ilustrovaniu prírodovedných publikácií. Spolupracoval s vedeckými pracovníkmi Prírodovedeckej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave. Nadviazal spoluprácu s  viacerými slovenskými vydavateľstvami a dlhé roky predsedal komisii pri vydavateľstve Príroda. Za svoju prácu získal mnohé ocenenia a čestné uznania. Jeho knihy boli vydané vo viacerých reedíciách a jazykových mutáciách aj v zahraničí. Za svoj život vydal desiatky kníh s tisíckami obrazov rastlín a zvierat.

Odporúčame

výstava

Príroda vášho detstva

29.5.2022 - 2.10.2022 / Schaubmarov mlyn v Pezinku
odporúčame!
výstava

Materialisti

5.5.2022 - 10.7.2022 / Galéria dizajnu Satelit
odporúčame!
festival

Biela noc Bratislava 2022

Biela noc je medzinárodný festival súčasného umenia, ktorý prepája umenie a verejný priestor. Ukazuje naše mesto očami umelcov a...Viac
16.9.2022 - 18.9.2022 / Bratislava
odporúčame!
film

Cenzorka + Bolo raz jedno more

Lesja si odpykáva sedemročný trest odňatia slobody v jednej z odeských ženských väzníc na Ukrajine. Práve porodila svoje prvé...Viac
3.7.2022 - 4.7.2022 / Kino Lumière
odporúčame!