výstava

Patrícia Koyšová - Catch me if you can

Samostatný výstavný projekt Catch me if you can predstavuje najnovšiu tvorbu Patrície Koyšovej, ktorá sa ako jedna z mála slovenských výtvarníčok v rámci svojho umeleckého programu bez výraznejších odklonov plnohodnotne venuje abstraktnej maľbe.
odporúčame!
Táto akcia sa konala v minulosti
Dátum vernisáže:
17.06.2020 18:00, St

Hnacím motorom tvorby absolventky 4. ateliéru na bratislavskej Vysokej škole výtvarných umení je neúnavné skúmanie technologických možností a rozličných maliarskych techník, procesov a alternatív vedúcich k vzniku maliarskeho obrazu. V ostatných rokoch úspešne kľučkuje v kontextoch prísnej abstrakcie, ktorá presahuje do iluzívnych a asociačných výjavov. 

Na výstave predstavuje najnovšiu sériu prác, v ktorých aplikovala nadobudnuté maliarskej princípy a skúsenosti a zároveň ich aktualizovala o nové technologické postupy posúvajúce jej tvorbu ďalej.

Na prvý pohľad je zrejmé, že je fascinovaná výrazným odtieňom kobaltovej modrej v kontrastnej kombinácii s čiernou a bielou. Na obrazoch využíva princípy a formálne kvality expresívneho abstraktného pohybu, maľby alla prima, automatizmu a istej (bližšie nedefinovanej) časovej limitácie.

Výsledkom sú dynamické kompozície, ktoré nemajú jeden hlavný fokálny bod. Zo strany na stranu sledujeme veľké množstvo úzkych akrylových línií, ktoré rozvibrujú náš vnútorný pokoj. 

Aktuálne obrazy Patrícia Koyšová ešte stále vytvára tlakom vzduchu z kompresora a ofukovacích pištolí, avšak výsledok je odlišný. V porovnaní so staršími prácami sú jednotlivé kompozície jednoduchšie, pôsobia chaotickejšie a menej vycibrene.

Obrazy sú živé, punkové, surové a hravé. Menej estetizácie a pomyselných komerčných krás im svedčí. Farba, plátno, ľahkosť pohybu a čistá radosť z maľovania. Kompozície vytvára skladaním jednotlivých vrstiev, pričom jej nerobí problém „resetovať“ ich jedným (ne)uváženým pohybom maliarskou stierkou. Aj výrazné tenké abstraktné línie (sprevádzané charakteristickou surovou štruktúrou prskancov) sú výsledkom zámerne nesprávneho nastavenia kompresora. Práve takéto organické momenty úspešne rozvíjajú jej originálny autorský program a prístup k médiu abstraktnej maľby.

Kurátor: Michal Stolárik

White & Weiss Gallery, Grösslingová 50
Utorok – piatok, 13.00 – 18.00, zatvorené počas štátnych sviatkov

Popiska k  fotografii diela: Keep on Trying 3, 2020, akryl na plátne, 105 × 90 cm 
Foto: Boris Németh

Odporúčame

koncert

Slobodná Európa

Slobodná Európa sa po roku a pol vráti na koncertné pódiá, aby si uctila pamiatku, nedávno zosnulého zakladateľa kapely Braňa...Viac
13.8.2021 - 28.8.2021 / Galéria Slovenskej výtvarnej únie / Umelka
odporúčame!
divadlo

Vojna a mier

10.8.2021 - 11.8.2021 / Slovenské národné divadlo - Činohra
odporúčame!
letný festival

Hviezdne noci Bytča 2021

20.8.2021 - 22.8.2021 / Bytča
odporúčame!
koncert

Pentagramček

Pi 8.10.2021 / Kulturák
odporúčame!