výstava

Ne(s)pútaní. Venované pamiatke Erika Bindera.

Vždy ma mimoriadne zaujímali autori, ktorí boli nespútaní dobou či konvenciami, zvádzali zložité vnútorné boje alebo celkom spontánne tvorili.
Táto akcia sa konala v minulosti
Dátum vernisáže:
03.10.2023 17:00, Ut

Na druhej strane som nikdy nemal rád prvoplánové provokácie, ktorých cieľom bolo len upútať pozornosť. Keďže som celý život prežil s výtvarníkmi, viem, aké zložité je vytvárať skutočné umelecké diela a ostať verný svojmu presvedčeniu, s akou neochvejnosťou si musia stáť za svojím vnútorným presvedčením – často dlhé roky bez výraznejšej podpory, bez materiálneho zázemia, životných istôt.

Na túto výstavu som si vybral šiestich autorov s rôznymi osudmi a diametrálne odlišnými výtvarnými programami. U každého z nich som presvedčený o výraznej autenticite tvorby. Pritom pre mňa nebolo dôležité, či niekto odišiel za naplnením svojich túžob ďaleko do cudziny, alebo tvoril len v menšej lokalite. Rovnako mi nezáležalo na veku, postavení v umeleckom svete či na úspechoch dosiahnutých na veľtrhoch s výtvarným umením. Vybral som Petra Kalmusa, Otisa Lauberta, Stana Černého, Erika Bindera, Ildikó Pálovú, Andreja Dúbravského a Jána Bátoreka. Ako sa tak teraz pozerám na roky narodenia týchto umelcov a umelkyne (1946, 1953, 1956, 1974, 1982, 1987 a 1989), generačne je to celkom pekne rozložené.

Samozrejme, každý by mohol vybrať niekoho iného. Pôvodne som plánoval každému venovať rovnaký priestor, ale dopadlo to trocha inak. Andrej Dúbravský chcel vystaviť menej obrazov, a tak sa po mojom návrhu rozdelil o svoj priestor s Jánom Bátorekom.

Výstavu sme začali pripravovať ešte minulý rok a 5. júna tohto roku sme sa dozvedeli nesmierne smutnú správu. Vo veku 49 rokov nás navždy opustil jedinečný výtvarník a skvelý človek Erik Binder. Preto sme sa rozhodli venovať túto výstavu jeho pamiatke a pripravili sme aj rozsiahlejšiu kolekciu jeho diel. Za pomoc pri realizácii výstavy srdečne ďakujem všetkým autorom a mojim spolupracovníkom.

Kurátor výstavy a autor textu: Ivan Jančár

Vystavujúci autori: Ján Bátorek, Erik Binder, Stano Černý, Andrej Dúbravský, Peter Kalmus,
Otis Laubert, Ildikó Pálová

Vstup na vernisáž a výstavu je voľný

Odporúčame

film

Pozor, padá SNG!

Kafkovský proces rekonštrukcie Slovenskej národnej galérie trval viac ako desať rokov. Príliš dlho sa zdalo, že svetlo na konci...Viac
Kino Lumière / Slovenská národná galéria Bratislava
odporúčame!
film

Golda - Železná lady Izraela

Napínavá dráma, ktorá zachytáva, akým zodpovedným a kontroverzným rozhodnutiam musela čeliť Golda Meirová – známa aj ako „železná...Viac
Kino Lumière / Slovenská národná galéria Bratislava
odporúčame!
prednáška / diskusia

Obnova Michalskej veže

St 6.12.2023 / Múzeum mesta Bratislavy (MMB)
odporúčame!
film

Leonardo: Najslávnejšie diela

So 16.12.2023 / Kino Nostalgia
odporúčame!