výstava

Necuke

Medzinárodný výstavný projekt, ktorý prezentuje miniatúrne umelecké predmety necuke, ktoré vyhotovovali japonskí rezbári v 18. storočí (obdobie Edo). Inovatívna umelecko-remeselná výstava v spolupráci so Slovenským národným múzeom a Japan Foundation, ktorá prezentuje 65 diel súčasných japonských rezbárov a umelcov necuke.
odporúčame!
Táto akcia sa konala v minulosti

Necuke je figúrka – spinka, závažie či akýsi gombík, ktorá sa v Japonsku používa od obdobia Edo (1603 – 1868) na zaistenie malých osobných predmetov, ako sú peňaženky, inrō (nádobky na lieky) alebo nádoby na tabak, ktoré sa nosia zavesené na šnúrkach na obi (opasok / šerpa nosená s kimonom).

Tieto praktické predmety boli pôvodne vytvárané obyčajnými ľuďmi na vlastnú potrebu a tešili sa veľkej obľube. V období Meidži (1868 – 1911) však prišli v Japonsku do módy západné odevy a necuke sa z každodenného života Japoncov začali pomaly vytrácať. Koncom 19. a začiatkom 20. storočia v Európe a Amerike sa so zvyšujúcim záujmom o čokoľvek japonské, začali necuke vo veľkom vyvážať a v zahraničí boli cenené ako umelecké alebo umelecko-remeselné predmety.

V Japonsku sa tak skupine nadšencov a rezbárom necuke podarilo udržať tradíciu pri živote. Od 70. rokov 20. storočia sa sformoval nový žáner – súčasné necuke, inšpirovaný novým, moderným cítením a nápadmi. V súčasnosti rezbári, ktorí vytvárajú necuke, pokračujú v cizelovaní svojho remesla a neustále vyrábajú nové a nové diela.

Výstava v Slovenskom národnom múzeu sa zameriava práve na súčasné necuke. Dúfame, že návštevníci ocenia jemnú, precíznu a vysoko sofistikovanú techniku, zručnosť umelcov a hravosť, ktoré sú v necuke stelesnené a uvedomia si ich praktickosť a čaro i v dnešnej dobe, hoci už nie sú súčasťou každodenného života.

Výroba necuke je považovaná za "hmatové" umelecké remeslo. Výraz nare v japončine znamená čosi ako u nás slovo "patina". Popisuje zmeny, ktoré vznikajú v priebehu času z dôvodu, že sa ich nositeľ často dotýka.

Práve toto opotrebenie a zmeny spôsobené dotykom, dodávajú figúrkam výraznú rezonanciu, ktorá ich robí cennými a dodáva im život. Aby sa návštevníkom formou výstavy čo najlepšie sprostredkovala podstatu necuke, zahŕňa aj diela, ktoré si môžu skutočne zobrať do dlaní a dotýkať sa ich.

Výstava je koncipovaná tak, aby si ľudia bez ohľadu na čas a miesto, mohli spoločne vychutnať priamy fyzický zážitok a zamyslieť sa tak nad podstatou vystavených diel.

Výstavu obohatí 6 podujatí počas víkendov. Počet účastníkov podujatí je limitovaný kapacitou miestnosti, preto je potrebné sa prihlásiť na e-mailovej adrese múzea: cmk@snm.sk

• 14. 8. Workshop kumihimo (tradičná japonská umelecká technika tkania šnúr)
• 21. 8. Workshop necuke (tvorba vlastného netsuke z modelovacej hmoty
• 28. 8. Workshop furin (tvorba vlastnej zvonkohry furin)
•   4. 9. Workshop aranžovania kvetov v štýle ikebana
• 17. 9. Prezentácia o tradičnom japonskom oblečení (kicuke)
• 25. 9. Wagaši – japonské sladkosti (prezentácia a ochutnávka)

 

 

 

Odporúčame

koncert

Emilíana Torrini (IS)

Nádherný hlas a piesne, za ktorými sa skrýva neobyčajný príbeh. Islandská hudobníčka a speváčka Emilíana Torrini nahrala nový...Viac
So 26.10.2024 / Majestic music club
odporúčame!
výstava

Z depozitára: Šach Vladimíra Clementisa

1.4.2024 - 31.8.2024 / Múzeum mesta Bratislavy (MMB)
odporúčame!
festival

Uprising 2024

30.8.2024 - 31.8.2024 / Zlaté piesky
odporúčame!
koncert

Dan Bárta & Illustratosphere (CZ)

Desaťnásobný držiteľ ocenení Spevák roka a Spevák štvrťstoročia Dan Bárta na Pink Whale vystúpi so skupinou Illustratosphere,...Viac
Št 27.6.2024 / Pink Whale
odporúčame!