výstava

Monogramista T.D.

Dezider Tóth patrí ku generácií, o ktorej by sme mohli povedať, že jej poslaním bolo formovať slovenskú ale aj československú umeleckú scénu, celou škálou podôb konceptuálneho umenia. Tóth programovo osciloval medzi médiami, počínajúc text, akcie, kresby, objekty a inštalácie.
odporúčame!
Táto akcia sa konala v minulosti
Dátum vernisáže:
25.09.2014 19:00, Št

Partitúry sú koncipované ako vizuálne výzvy pracujúce s realitou klasickej notovej osnovy. Jej privlastnenie v zmysle ready-made pomohlo na jednej strane predviesť časové udalosti na jednej ploche a inokedy zase ukázať hru, ktorú s nami hrá paradox.

Zároveň sa v každej tejto kategórií odlišoval od statných kolegov, ktorí sa v dobe nabitej novými myšlienkami a konceptami, tiež usilovali o nové riešenia a komunikáciu s divákmi. Jeho diela sú určené na intelektuálnu reflexiu, zachovávajú významovú pluralitu, ktorá je aj s časovým odstupom stále jedinečná. 

Názorné pomôcky sú pomôckami k pochybovaniu, k zamysleniu sa nad primanými faktami a ich jazykovou reprezentáciou. Predovšetkým sú to ale pomôcky ku hre – k interpretácií, ktorá sa dokáže dívať na veci a deje sa inak, s humorom, ktorý je vlastný iba ľudskému mysleniu.

Tab.I. je rada čiernych vajcovitých útvarov, popísaných rôznymi otáznikmi. Je to výraz neistoty, čo sa z týchto vajec môže vyliahnuť?

texty: Jiří Valoch

Dezider Tóth, od roku 1997 notárskym zápisom Monogramista T. D, patrí ku kľúčovým osobnostiam slovenskej výtvarnej scény druhej polovice 20. storočia. Pre jeho rozmanitú tvorbu je dôležitá práca so slovom a obrazom, z ktorých vytvára hravé diela. Venuje sa maľbe, akčnému a konceptuálnemu umeniu, tvorbe inštalácií a objektov.

 

Odporúčame

koncert

Cascade Youth Symphony Orchestra

Koncert Cascade Youth Symphony Orchestra (USA) s dirigentom Todom Mahaffeyom, sa uskutoční v pondelok 8. júla vo Veľkom...Viac
Po 8.7.2024 / Koncertné štúdio Slovenského rozhlasu
od vás odporúčame!
vážna hudba

Daniš, Janoška, Karvay, Kuschnir & Orchester Viva Musica!

Na záverečnom koncerte si budú môcť návštevníci vychutnať virtuózne umenie a vzájomnú súhru huslistov Dalibora Karvaya, Karola...Viac
Št 15.8.2024 / Koncertné štúdio Slovenského rozhlasu
odporúčame!
iná akcia

Komentované prehliadky budovy YMCA

Št 15.8.2024 / YMCA
odporúčame!
koncert

Stoned Jesus (UA) + Dopelord (PL) - open air

Koncom júla sa u nás zastaví legendárne ukrajinské trio Stoned Jesus. Ako support zahraju ich poľskí stoner/doom dritiaci...Viac
Ne 28.7.2024 / Pink Whale
odporúčame!