výstava

Monogramista T.D.

Dezider Tóth patrí ku generácií, o ktorej by sme mohli povedať, že jej poslaním bolo formovať slovenskú ale aj československú umeleckú scénu, celou škálou podôb konceptuálneho umenia. Tóth programovo osciloval medzi médiami, počínajúc text, akcie, kresby, objekty a inštalácie.
odporúčame!
Táto akcia sa konala v minulosti
Dátum vernisáže:
25.09.2014 19:00, Št

Partitúry sú koncipované ako vizuálne výzvy pracujúce s realitou klasickej notovej osnovy. Jej privlastnenie v zmysle ready-made pomohlo na jednej strane predviesť časové udalosti na jednej ploche a inokedy zase ukázať hru, ktorú s nami hrá paradox.

Zároveň sa v každej tejto kategórií odlišoval od statných kolegov, ktorí sa v dobe nabitej novými myšlienkami a konceptami, tiež usilovali o nové riešenia a komunikáciu s divákmi. Jeho diela sú určené na intelektuálnu reflexiu, zachovávajú významovú pluralitu, ktorá je aj s časovým odstupom stále jedinečná. 

Názorné pomôcky sú pomôckami k pochybovaniu, k zamysleniu sa nad primanými faktami a ich jazykovou reprezentáciou. Predovšetkým sú to ale pomôcky ku hre – k interpretácií, ktorá sa dokáže dívať na veci a deje sa inak, s humorom, ktorý je vlastný iba ľudskému mysleniu.

Tab.I. je rada čiernych vajcovitých útvarov, popísaných rôznymi otáznikmi. Je to výraz neistoty, čo sa z týchto vajec môže vyliahnuť?

texty: Jiří Valoch

Dezider Tóth, od roku 1997 notárskym zápisom Monogramista T. D, patrí ku kľúčovým osobnostiam slovenskej výtvarnej scény druhej polovice 20. storočia. Pre jeho rozmanitú tvorbu je dôležitá práca so slovom a obrazom, z ktorých vytvára hravé diela. Venuje sa maľbe, akčnému a konceptuálnemu umeniu, tvorbe inštalácií a objektov.

 

Odporúčame

koncert

Jozef van Wissem (NL) a Kristof Hahn (DE): Nu Sound of...

Jedinečný umelecký zážitok v podobe stretnutia dvoch svetoznámych umelcov. Holandský lutnista Jozef van Wissem prichádza s novým...Viac
Pi 24.11.2023 / A4 - priestor súčasnej kultúry
odporúčame!
Prechádzka / exkurzia

[fjúžn] walk: Irina Lepilova

Aký by to bol [fjúžn] bez tradičnej prechádzky? Bratislavskými kútmi vás tentokrát prevedie Irina, ktorá pochádza z malej dedinky...Viac
Po 25.9.2023 / Filozofická fakulta Univerzity Komenského, Gondova 2
odporúčame!
divadlo

Red Catvision Song Contest

Pestrá hudobno-tanečná interaktívna show na motívy najsledovanejšieho TV programu súčasnosti – Eurovízie. Red Catvision predstaví...Viac
So 7.10.2023 / Red Cat Cabaret Club
odporúčame!
výstava

Hvězdy. Česká moderna zo súkromných zbierok

Výstava predstavuje tvorbu šiestich „hviezdnych“ predstaviteľov, zakladateľov moderného umenia –Františka Kupku, Emila Fillu,...Viac
15.9.2023 - 14.1.2024 / Slovenská národná galéria Bratislava
odporúčame!