výstava

Miroir Noir: Cecilizmus

Miroir Noir je autorská dvojica, ktorú v roku 2007 založili slovenský výtvarník, ilustrátor a galerista Miloš Kopták (* 1969, Žilina) a katalánsky vizuálny umelec Rai Escalé (* 1964, Barcelona).
odporúčame!
Táto akcia sa konala v minulosti
Dátum vernisáže:
23.03.2022 17:00, St

Pravý význam pomenovania skupiny je zahalený rúškom tajomstva, no jedna z možných interpretácii odkazuje na tzv. Claudovo sklo (známe aj ako čierne zrkadlo) – optickú pomôcku, v minulosti populárnu medzi turistami na zvýraznenie pitoresknosti krajiny, ktorá umelcom uľahčovala maľovanie vďaka jej schopnosti stemniť a skrášliť zobrazovaný výjav.

Miloš a Rai v roku 2015 náhodou objavili vo svojich archívoch diela, ktoré vytvorili síce nezávisle od seba, no na ich prekvapenie vykazovali neklamné znaky málo známeho a kunsthistorikmi opomínaného umeleckého smeru – cecilizmu.

Išlo o desiatky premaľovaných a prekreslených stránok z kníh o výtvarnom umení. Z obrazov starých majstrov ako Guido Reni, Raffaello Santi, Diego Velázquez, Rembrandt van Rijn, Francesco Goya či José de Ribera extrahovali rôzne scény a kompozície, vylepšili ich a tieto korekcie zasadili do prekvapivých a humorných súvislostí, čím vytvorili úplne nové výjavy, motívy či mytologické bytosti. 

Cecilizmus je umelecký smer pomenovaný po španielskej dôchodkyni Cecílii Giménez.

Tá sa v roku 2012 stala svetoznámou po svojráznom zreštaurovaní fresky Ježiša Krista v kostole ospalého aragonského mestečka Borja, ktoré je od tých čias vyhľadávanou turistickou destináciou. Cecilistický štýl práce s dielami iných autorov nájdeme u mnohých umelcov po celom svete.

Netreba si však tento smer zamieňať so stratégiami citácie či apropriácie, hojne využívanými v postmodernom umení. Hlavnou myšlienkou cecilizmu je totiž úprava, vylepšenie či úprimná snaha o obnovu diel starých majstrov bez zámeru tieto artefakty poškodiť alebo znehodnotiť. Odkazy naň nájdeme dokonca aj v populárnej kultúre.

Azda najznámejším je film z roku 1997, v ktorom Mr. Bean „opravil“ maľbu Whistlerovej matky. Inšpirovaní cecilizmom bývajú aj rôzni „osamelí vlci“, ktorí však nie vždy dostatočne ovládajú jeho základné princípy – spomeňme nedávny prípad Dokresľovača očí z Jekaterinburgu.

Výstava v Galérii Čin Čin predstavuje slovenskému publiku po prvý raz cecilistickú časť samostatnej i spoločnej tvorby členov skupiny Miroir Noir v podobe výberu menších prác na papieri i väčších malieb na plátne. Nastal čas, aby sme sa týmto umeleckým smerom konečne začali seriózne zaoberať!

Po temnom období konca dejín umenia a vôbec konca umenia, po smrtiach maľby, autora či diváka, po traumatizujúcom odmietaní akýchkoľvek kolektívnych umelecký štýlov, smerov a škôl je tu dlhoočakávaný izmus, ktorý vnáša nový svieži vietor do zatuchnutých plachát umenia – cecilizmus.                    

Kurátor: Omar Mirza
 

Odporúčame

koncert

Sting: vypredané

Ne 30.10.2022 / Zimný štadión Ondreja Nepelu (Slovnaft Aréna)
odporúčame!
koncert

Open Air Bratislavské Jazzové Dni Slovenská Sporiteľňa 2022

Open Air zahajovací koncert Bratislavských Jazzových Dní Slovenská Sporiteľňa 2022 sa uskutoční už 4. septembra od 18:30 v Sankt...Viac
Ne 4.9.2022 / Sankt Vitus Kaffee, Rusovce
odporúčame!
film

Filmový festival Cinematik 2022

13.9.2022 - 18.9.2022 / Piešťany
odporúčame!
koncert

SUM 41 w/ Simple Plan

Št 6.10.2022 / INCHEBA - Expoaréna
odporúčame!