výstava

Mini Wonders - česká hračka vtedy a dnes

Atraktívna výstava nielen pre najmenších je prehliadkou designu českých hračiek. Zoznamuje malých aj veľkých návštevníkov s jej históriou, vývojom a súčasnými trendmi.

14.05.2022, So - 31.08.2022, St

Výstava upozorňuje na fenomén českej hračky, ktorej príbeh sa začal písať na začiatku 20. storočia a aj dnes je intenzívne rozvíjaný. Vo výbere exponátov sa zameriava na výnimočné príklady aktuálnej domácej produkcie s ohľadom na autorskú inováciu, originalitu a tradíciu. Predstavuje tvorbu autorov spoločne s dizajnovými ikonami, ktoré sa zapísali do dejín českej kultúry počas posledných sto rokov a sú doteraz vyrábané. Najstarší návrh na výstave pochádza z roku 1920, najnovšie vznikli v posledných rokoch.

 „Hračky sú malé divy sveta obdarené čarovnou mocou. Sú prvými predmetmi, vďaka ktorým sa učíme spoznávať svet  aj naše schopnosti. Hovoria univerzálnym jazykom. Sú to poklady, ktoré sa dedia z generácie na generáciu a uchovávajú v kufríkoch na povale. Z tohto dôvodu, a aj preto, že ide o putovnú výstavu, som exponáty nechala vystaviť práve v krásnych kufroch českej výroby. Česká hračka je tradícia, ktorá je živá,“ približuje svoj kurátorský zámer  Tereza Bruthansová.

Výstava predstaví reedície pôvodných dizajnov z 20. storočia, ako aj súčasné návrhy hračiek českých dizajnérov a štúdií Jan Čapek, Adéla Fejtková, Anna a Jerry Kozovi, Kutulu, Zuzana Lednická, My dvě, Tomáš Rejmon, Re pello, Michal Strach, Tereza Šedivá, René Šulc, Tititi, Totemo, Utukutu, Woo a českých firem Kazeto, Detoa Albrechtice, Efko, Fatra, Kovap, Merkur, Směr, Modernista, Moravská ústředna Brno. 

Počas Noci múzeí a galérií, v sobotu 14. mája, bude výstava otvorená od 15.00 h do polnoci a v kulisách výstavy workshop pre deti a ich rodičov pod vedením českej dizajnérky  od 15.30 h.
Vašu účasť na workshope prosím potvrďte do piatku 13. 5. na info@ceskecentrum.sk  

Kurátorka výstavy: Tereza Bruthansová 
Dizajn výstavy: Anna Kozová + Jerry Koza / ateliér SAD 
Grafický dizajn: Zuzana Chladnická / Štúdio Najbrt

Miesto konania: Český dům Bratislava, Prepoštská 6

Viac informácií

Odporúčame

koncert

Fallgrapp

Rádio_FM vás srdečne pozýva do Novej Cvernovky na živý koncert Fallgrapp.Nenechajte si ujsť tento jedinečný hudobný zážitok. Po...Viac
Pi 10.6.2022 / Nová Cvernovka
od vás odporúčame!
koncert

Nová výstava, nová sezóna!

So 28.5.2022 / Schaubmarov mlyn v Pezinku
odporúčame!
film

Mulholland Drive

Kino Nostalgia / Kino Lumière / Kino Mladosť
odporúčame!
letný festival

Colours of Ostrava 2022

13.7.2022 - 16.7.2022 / Ostrava / Dolní Vítkovice
odporúčame!