výstava

Milan Hanko / Shape

Ústredie ľudovej umeleckej výroby prináša do výstavného priestoru Dizajn štúdia ÚĽUV na Dobrovičovej 13 v Bratislave novú autorskú výstavu pod názvom TVAR / Shape, ktorá ponúka ukážku produkcie keramického dizajnéra Milana Hanka. Minimalizmus, funkčnosť, elegancia jeho tvorby rozhodne fascinuje milovníkov (nielen) severského dizajnu. Výstava bude verejnosti prístupná od 8. februára 2019 do 24. mája 2019.

Táto akcia sa konala v minulosti
Dátum vernisáže:
07.02.2019 18:00, Št


Kurátor výstavy: Eva Trilecová

Tvorba Milana Hanka zaujme tým, že zaujať nechce. Nápadne jednoduchá, odkazuje na archetyp keramiky. „Pohľad na vázy, taniere, hodiny, objekty núti zamyslieť sa nad tým, čo im chýba,“ - zamýšľa sa kurátorka Eva Trilecová. Samotné objekty akoby čakali, kedy zaujmú. Naplno si ich uvedomíte v momente, keď plnia svoj účel. „Vázy sú úplné s halúzkou, kvetom, misa s ovocím; štruktúrovaná podložka pripomína popraskaný ľad a naplní sa v dialógu s hrnčekom, z ktorého stúpa horúca para“ – dodáva kurátorka. Jeho dizajn je jednoducho praktický a viac ako na ozdobách stavia na funkčnosti, hladkých, zaoblených hranách, harmónii, systéme, poriadku. Časť prototypov výrobkov reže laserom.

Pracuje s pozitívom a negatívom, s plným a prázdnym. Využíva neutrálnu farebnosť, základom je biela, odtiene sivej, hnedej, čiernej, všetky odtiene modrej a zelenej; odtiene žltej a horčicovej pripomínajú padajúce jesenné listy. Farebnosť a používané štruktúry odkazujú na inšpiráciu krajinou a prírodou. Bez popretia tradície hľadá nové technologické, materiálové i povrchové možnosti. Na pohľad neutrálny minimalistický štýl skrýva v sebe eleganciu, hru s textúrami, jemným detailom, ktorý hovorí o celku. Tvorba autora je duálna – počíta s tým, na čo je určená, vtedy je úplná.

Odporúčame

film

Matthias a Maxime

Xavier Dolan je opäť tu, tentoraz s príbehom o dvoch od detstva nerozlučných kamarátov Matthiasa a Maxima. Keď sa pri natáčaní...Viac
St 10.6.2020 / Kino Mier Modra
odporúčame!
koncert

Limp Bizkit, Static X

Po 3.8.2020 / Eurovia Aréna
odporúčame!
prednáška / diskusia

Metódy vypočúvania a získavania informácií

Po 28.9.2020 / Artkino Za zrkadlom
odporúčame!
film

Parazit (čiernobiela verzia)

3.6.2020 - 8.6.2020 / Kino Lumière
odporúčame!