výstava

Luca Matti – Proroctvá pre lepší svet

Taliansky kultúrny inštitút sa spojil s Lucom Mattim, umelcom, ktorý podobne ako všetci ostatní v Taliansku zostal dva mesiace uzavretý vo svojom ateliéri. V čase izolácie pokračoval vo svojej tvorbe, obklopený obrazmi a ostatnými dielami reprezentujúcimi situáciu, ktorú práve prežívame. Zobrazoval neúmerne rastúce metropoly spôsobujúce problémy, ktorým ľudstvo čelí v roku 2020.
odporúčame!
Táto akcia sa konala v minulosti

Mattiho jazyk je ekologický a prorocký, jeho mestá sú plné ľahostajných cudzincov, gniavených neúnosnými povinnosťami a požiadavkami ako vo svete podľa Georgea Orwella.

Umelec dokázal toto všetko zobraziť príjemne a esteticky, so štipkou nádeje vynárajúcou sa z hlbín. Matti prostredníctvom umenia konfrontuje seriózne a vážne témy, ktoré dokáže zobraziť jednoducho a objektívne.

Možno povedať, že je umelcom mnohých foriem. Dlhú dobu sa zaoberal komiksami, ilustráciami a grafikou, pričom spolupracoval s viacerými vydavateľstvami a časopismi.

Od roku 1988 sa Luca Matti venuje maľbe a tvorbe skulptúr. Využíva PVC rúry a gumové plášte.

Jeho tvorba sa sústreďuje predovšetkým na vzťah medzi ľuďmi a mestami. Používa dve farby: čiernu a bielu. Jeho svet nepozná hranice medzi obrázkom, rytinou, maľbou, video animáciou a sochárstvom. Jednotlivé jazyky sa navzájom ovplyvňujú a infikujú, až sa zrodí svet skladajúci sa z príbehov, sugescií a snov.

Mattiho diela sa nachádzajú vo významných súkromných a verejných zbierkach, ako je napr. zbierka Farnesina Esperimenta, vystavená v priestoroch Ministerstva zahraničných vecí v Ríme.

V roku 2016 bol Luca Matti jedným z držiteľov ceny Maľba VÚB banka (skupina Intesa Sanpaolo), ktorou banka každoročne oceňuje najlepších mladých umelcov.

Výstava je súčasťou festivalu Dolce Vitaj!

 

 

Odporúčame

výstava

Svetozár Mydlo

24.6.2020 - 30.8.2020 / GMB - Pálffyho palác
odporúčame!
letný festival

Brutal Assault Festival 2021

10.8.2021 - 14.8.2021 / Jaroměř - Pevnosť Josefov
odporúčame!
prednáška / diskusia

Tajomstvo reči tela a analýza vzhľadu

St 14.10.2020 / V - klub
odporúčame!
film

Hovory s TGM

Je to film o Masarykovi a Karlovi Čapkovi, dvoch mimoriadnych mužoch, najlepších z tých, akí kedy v Československu žili.Viac
St 29.7.2020 / Historická radnica Modra
odporúčame!