výstava

Luca Matti – Proroctvá pre lepší svet

Taliansky kultúrny inštitút sa spojil s Lucom Mattim, umelcom, ktorý podobne ako všetci ostatní v Taliansku zostal dva mesiace uzavretý vo svojom ateliéri. V čase izolácie pokračoval vo svojej tvorbe, obklopený obrazmi a ostatnými dielami reprezentujúcimi situáciu, ktorú práve prežívame. Zobrazoval neúmerne rastúce metropoly spôsobujúce problémy, ktorým ľudstvo čelí v roku 2020.
odporúčame!
Táto akcia sa konala v minulosti

Mattiho jazyk je ekologický a prorocký, jeho mestá sú plné ľahostajných cudzincov, gniavených neúnosnými povinnosťami a požiadavkami ako vo svete podľa Georgea Orwella.

Umelec dokázal toto všetko zobraziť príjemne a esteticky, so štipkou nádeje vynárajúcou sa z hlbín. Matti prostredníctvom umenia konfrontuje seriózne a vážne témy, ktoré dokáže zobraziť jednoducho a objektívne.

Možno povedať, že je umelcom mnohých foriem. Dlhú dobu sa zaoberal komiksami, ilustráciami a grafikou, pričom spolupracoval s viacerými vydavateľstvami a časopismi.

Od roku 1988 sa Luca Matti venuje maľbe a tvorbe skulptúr. Využíva PVC rúry a gumové plášte.

Jeho tvorba sa sústreďuje predovšetkým na vzťah medzi ľuďmi a mestami. Používa dve farby: čiernu a bielu. Jeho svet nepozná hranice medzi obrázkom, rytinou, maľbou, video animáciou a sochárstvom. Jednotlivé jazyky sa navzájom ovplyvňujú a infikujú, až sa zrodí svet skladajúci sa z príbehov, sugescií a snov.

Mattiho diela sa nachádzajú vo významných súkromných a verejných zbierkach, ako je napr. zbierka Farnesina Esperimenta, vystavená v priestoroch Ministerstva zahraničných vecí v Ríme.

V roku 2016 bol Luca Matti jedným z držiteľov ceny Maľba VÚB banka (skupina Intesa Sanpaolo), ktorou banka každoročne oceňuje najlepších mladých umelcov.

Výstava je súčasťou festivalu Dolce Vitaj!

 

 

Odporúčame

film

Piesne Zeme

Hornatá krajina Nórska tvorí monumentálne pozadie tohto filmového zážitku z prírody. Margreth Olin vytvorila ohromujúce filmové...Viac
Ut 25.6.2024 / GMB - Mirbachov palác
odporúčame!
film

Anatómia pádu

So 15.6.2024 / Kino Lumière
odporúčame!
vážna hudba

Equilibrium String Quartet

Netradičná scenéria bratislavskej Botanickej záhrady bude tento rok po prvýkrát neopakovateľnou kulisou aj pre jeden z koncertov...Viac
So 13.7.2024 / Botanická záhrada
odporúčame!
iná akcia

Sonda do architektúry Vila Sonnefeld

Ut 2.7.2024 / Múzeum Janka Jesenského MMB
odporúčame!