výstava

Lucia Dovičáková - Jana Hojstričová - Kundy Crew

Spoločnou témou prvého tohtoročného výberu nových akvizícií je „ženský hlas“ - diela autoriek, ktoré sa kriticky, sarkasticky či len mimoriadne úprimne vyjadrujú k rôznym mýtom a klišé názorom, k tradičným obrazom a predstavám o delení rodových úloh v spoločnosti a v domácnosti.
odporúčame!
01.02.2024, Št - 14.04.2024, Ne

Maliarka Lucia Dovičáková spracúva v kresbe a akvareli tému tehotenstva, materstva a úloh ženy v domácnosti ako tradične videných pilierov rodiny a partnerstva. Fotografka Jana Hojstričová sériou inscenovaných fotografií ukazuje, ako sa zmení úlohy ženy – matky – v domácnosti, ak rezignuje na svoje túžby, priania a potreby. Voľné umelecké zoskupenie Kundy Crew sa prostredníctvom tradičnej výšivky a úderných hesiel či upravených porekadiel vyjadruje k postaveniu a chápaniu potrieb žien v súčasnej spoločnosti i k aktuálnej politickej situácii.

Upozornenie: Niektoré vystavené diela ukazujú scény s motívmi nahoty alebo vulgarizmy. Vstup maloletých návštevníkov a návštevníčok je preto na osobnom zvážení rodičov alebo sprevádzajúcej dospelej osoby.

Kurátorka: Lucia Almášiová

Vstupné: 9 € / zľavnené 5 € / deti do 15 rokov, ŤZP - zdarma
1 výstava 6 € / zľavnené 3 €

 

Výtvarníčka Lucia Dovičáková (1981, Košice) v rokoch 2000 – 2006 študovala maľbu v ateliéroch profesorov Adama Szentpéteryho a Rudolfa Sikoru na Fakulte umení Technickej univerzity v Košiciach a v ateliéri profesora Antona Čierneho na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave. Na Fakulte umení v Košiciach v rokoch 2017 – 2021 absolvovala aj svoje doktorandské štúdium. V roku 2006 bola finalistkou Ceny Oskára Čepana. V roku 2011 sa stala laureátkou ceny Nadácie Tatra banky Mladý tvorca a v rokoch 2012 aj 2013 finalistkou súťaže Nadácie VÚB Maľba. V súčasnosti žije a pôsobí ako maliarka v Košiciach. 

Fotografka Jana Hojstričová (1972, Myjava) študovala fotografiu na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave. V roku 1993 absolvovala študijný pobyt na Gerrit Rietveld Academie v Amsterdame, v roku 1994 na École des Beaux-Arts v Saint-Étienne a v roku 1995 na FAMU v Prahe. Od roku 1998 pedagogicky pôsobí na Katedre fotografie a nových médií VŠVU, kde je od roku 2007 jej vedúcou. Zúčastnila sa na mnohých domácich a zahraničných výstavách a fotografických festivaloch v Houstone, Ľubľane, Lodži, Lyone alebo v Paríži. 

Skupina Kundy Crew predstavuje neformálne zoskupenie nahnevaných žien – aktivistických vyšívačiek, ktoré vzniklo v roku 2010. V roku 2014 po prvý raz verejne vystavovali v rámci skupinovej výstavy Unicorn Is More Than Nation v Galérii Knoll vo Viedni a v Budapešti. Odvtedy sa ich práce stále častejšie objavujú na domácich i zahraničných výstavách súčasného umenia v galériách i vo verejnom priestore. Novovznikajúce výšivky, často reagujúce na aktuálne spoločenské dianie, šíria aj prostredníctvom sociálnych sietí. K „radikálnemu vyšívaniu“ ako spôsobu osobného vyjadrenia pravidelne organizujú workshopy. Skupina má v súčasnosti štyri členky, ktoré žijú a pôsobia v Bratislave a v Českej republike. 

---------------

Slovenská národná galéria systematicky buduje svoje zbierkové fondy už od svojho založenia v roku 1948. Aj cez jej každoročné akvizície je možné spätne sledovať, ako sa vyvíjalo slovenské (oficiálne i neoficiálne) umenie počas obdobia socializmu, ale i neskôr po jeho páde až do súčasnosti. Zbierky na jednej strane odhaľujú možnosti štátnej inštitúcie získavať diela príležitostným spôsobom na trhu so starým a s moderným umením či zo súkromných majetkov, zároveň ukazujú záujem súčasných umelcov a umelkýň o umiestnenie ich diel vo vrcholnej galerijnej inštitúcii na Slovensku.

Po viacročnom útlme akvizičnej činnosti SNG, spôsobenom okrem iného aj rozsiahlou rekonštrukciou samotnej galérie, sme v roku 2023 proces získania nových diel do galerijných zbierok obnovili. Spolu s ním oživujeme aj kedysi populárnu prezentáciu nových akvizícií – tentokrát výber zo širšej kolekcie diel.

Odporúčame

koncert

Widowspeak (USA)

Po prvýkrát na Slovensko zavíta známa americká indie rocková kapela Widowspeak. Dôvodom ich návštevy je oceňovaný album The...Viac
Št 18.4.2024 / Nová Cvernovka
odporúčame!
koncert

Tolstoys: krst albumu + Young Aesthete a Bali G

Berlínsko - slovenskí Tolstoys pokrstia nový album v bratislavskom Kácečku. Čaká vás kombinácia čarodejníckeho trip-hopu s...Viac
Ut 7.5.2024 / Kácečko (KC Dunaj)
odporúčame!
letný festival

Punkáči deťom 2024

13.ročník hudobno-spoločenského letného festivalu, ktorého hlavným motívom je benefícia. Každým rokom sa časť tržieb zo vstupného...Viac
29.8.2024 - 31.8.2024 / Camping Rybníky, Opatovce
odporúčame!
koncert

Ankramu

“Vidiecka avantgarda, bigbít obohatený o akordy v zajatí vízie.”Viac
Pi 19.4.2024 / A4 - priestor súčasnej kultúry
odporúčame!