výstava

Karol Felix - Lapač snov

„Počúvam, čo mi obraz hovorí, a nechávam sa ním viesť,” hovorí Karol Felix a my počúvame spolu s ním. Jeho grafiky aj obrazy prinášajú veci, ktoré sú pre nás dôverne známe. Akoby sme už všetko niekde videli, či dakedy zažili. Originálna autorova optika však zaručuje, že výtvarný svet je podaný v novej sviežej úprave. Je to svet plný pocitov, v ktorom si aktéri udržujú krehkú duševnú rovnováhu.
odporúčame!
Táto akcia sa konala v minulosti

Karol Felix presviedča, že aj nemožné sa stáva možným a neviditeľné viditeľným. Autor nekalkuluje s diváckym úspechom, hoci v oblasti grafiky a známkovej tvorby patrí k medzinárodne oceňovaným a zberateľsky žiadaným autorom.

Karol Felix občas pripomína fotografa zo Zväčšeniny Michelangela Antonioniho, ktorý odfotením jedného motívu prichádza pri zväčšovaní na ďalšie súvislosti. Pritom je jedno, či je východiskový tvar abstraktný, alebo reálnejší. Karol Felix tak prichádza k neznesiteľne ľahkej krehkej rovnováhe, ktorá zjednodušením nadobúda vlastnú mágiu. Pozerať sa na jeho obrazy a grafiky je rovnako vzrušujúce ako počúvať ich sny a túžby.

Text: Ľudo Petránsky, kurátor výstavy

 

 

Biografia

Karol Felix sa narodil 26. júla 1961 v Košiciach. V rokoch 1981-1987 študoval na VŠVU v Bratislave na Oddelení voľnej grafiky a knižnej tvorby u Prof. Albína Brunovského. Od ukončenia štúdia žije a pracuje v Nitre, ako výtvarník v slobodnom povolaní.

Venuje sa maľbe, kresbe, grafike, knižnej ilustrácii, sochárstvu, tvorbe objektov a inštalácií a známkovej tvorbe. Je spoluzakladateľom grafického združenia G Bod, členom Slovenskej výtvarnej únie, Spolku grafikov Slovenska, Združenia českých grafikov Hollar a čestným členom Spoločnosti škóskych umelcov.

 

 

Doteraz pripravil 78 samostatných výstav v 16 krajinách sveta. Zúčastnil sa viac ako 250 domácich a zahraničných kolektívnych výstav a súťaží v Európe, Ázii, Severnej a Južnej Amerike, Afrike a Austrálii.

Je držiteľom mnohých domácich a zahraničných ocenení (Slovensko, Česká republika, Poľsko, Belgicko, Škótsko, Ukrajina, Rusko, Francúzsko, USA, Kanada, Južná Kórea a Čína). Ako hosťujúci umelec prednášal v USA, Južnej Afrike, Spojených Arabských Emirátoch, Mexiku, Francúzsku, Škótsku a Číne. Ako kurátor pripravil viac ako 30 domácich a zahraničných výstav a projektov.

 

Odporúčame

koncert

Korine (USA) & Nothine

Na Pink Whale zavíta so svojím tohtoročným albumom Tear philadelphské duo Korine. Ako domáci hostia sa predstaví mladá...Viac
Ne 24.9.2023 / Pink Whale
odporúčame!
film

Na lodi Adamant

St 27.9.2023 / Kino Kultúrka Stupava
odporúčame!
film

Jeden svet 2023

24. ročník Medzinárodného festivalu dokumentárnych filmov Jeden svet prinesie začiatkom novembra lásku vo všetkých jej podobách...Viac
3.11.2023 - 9.11.2023 / Bratislava
odporúčame!
festival

[fjúžn] festival 2023

Porozumej svetu, ktorý máme doma. Festival [fjúžn] organizuje Nadácia Milana Šimečku už od roku 2006 a postupne sa stal...Viac
22.9.2023 - 29.9.2023 / Bratislava
odporúčame!