výstava

Jiří Pelcl / Adaptable

Výstava Adaptable reprezentuje experimentálny zlomok aktuálnej tvorby a myslenia českého dizajnéra a architekta Jiřího Pelcla.

Táto akcia sa konala v minulosti
Dátum vernisáže:
08.10.2019 18:00, Ut


Hlavnou témou sa tu stáva samotný materiál dizajnérskeho objektu – jeho pamäť, prispôsobivosť, smrť, ale aj „život po živote“. Výstava ukazuje, že práve materiál je autorovým „učiteľom“ smerom k podstatnému. Pelcl ho totiž nevníma len ako substanciu navrhovaného artefaktu, ale aj ako jeho významovú a symbolickú základňu.

Jiří Pelcl je významnou osobnosťou dizajnu v Čechách i v zahraničí. Je profesorom na Vysokej škole umeleckopriemyselnej v Prahe, kde v rokoch 2002 – 2005 pôsobil ako rektor. Popri praktickom priemyselnom navrhovaní sa zaoberá teóriou dizajnu, venuje sa prednáškovej a publikačnej činnosti doma i v zahraničí (Rietveld Academy, University of California Berkeley, Yale University New Hawen, RCA Londýn, ENSDI Paříž).

Za svoju dizajnérsku činnosť získal viacero ocenení – Red Dot Award 2017, ELLE Deco International Design Award 2011, Národnú cenu za dizajn ČR 2006, cenu Form a cenu Design Plus 2007 v Nemecku, cenu Czech Grand Design – dizajnér roku 2006, cenu Future Design Award v Soule.

Jeho práce sú zastúpené v stálych zbierkach dizajnu v Národnej galérii v Prahe, v MoMA v New Yorku, v Die Neue Sammlung v Mníchove, v Museum für Angewandte Kunst v Curychu, v Swedish Glassmuseum v Smalands, v Museum für Angewandte Kunst vo Frankfurte, v Aldrich Collection v Brightone.

 

Odporúčame

film

Národní třída

Kedysi tu bol všade iba temný les, dnes tu stojí sídlisko s panelákmi. Práve tu je doma chlapík, ktorému nikto nepovie inak ako...Viac
4.3.2020 - 6.3.2020 / Kino Lumière
odporúčame!
koncert

Modré Hory, E-turn (USA)

So 4.4.2020 / .klub pod lampou
odporúčame!
film

Parazit

Čierna komédia sleduje chudobnú, ale prefíkanú štvorčlennú rodinu, ktorá sa rozhodne infiltrovať do bohatej domácnosti biznismena...Viac
Kino Film Europe / FK Nostalgia / Cinemax Bory Mall / Cinema City Eurovea / Cinema City Vivo / SĽUK / Kino L...
odporúčame!
koncert

Jean - Louis Matinier & Kevin Seddiki (F)

So 14.3.2020 / Zrkadlová sieň Primaciálneho paláca
odporúčame!