výstava

Galanda a galandovci

Po viac ako tridsiatich rokoch sa verejnosť opäť dočkala mimoriadnej výstavy venovanej Mikulášovi Galandovi a tvorcom, ktorí nadviazali na jeho modernistickú líniu. Reinštalácia výstavy „Galanda a galandovci“ v Slovenskej národnej galérii nadväzuje na legendárnu, rovnomennú výstavu prominentného bratislavského zberateľa Ivana Melicherčíka z roku 1994 v Banskej Bystrici.
12.12.2025, Pi - 06.09.2026, Ne

Na rozdiel od banskobystrickej výstavy bude výstava v SNG prezentovať diela Skupiny M. Galandu výlučne z čias jej existencie, teda z rokov 1957 – 1972. V dvoch výstavných priestoroch premostenia galérie sa podarilo zhromaždiť unikátny súbor diel primárne zo zbierkového fondu SNG, prezentovaný v takomto rozsahu po prvý raz.

Výstava ponúka široký prierez tvorbou Mikuláša Galandu a autorov, ktorí sa jeho inovatívnym prístupom inšpirovali. Predstavuje diela zachytávajúce vznik, rozvoj a transformácie galandovskej tradície – od raných vplyvov až po jej prejavy v neskorších generáciách slovenského moderného výtvarného umenia. Výstava prostredníctvom reprezentatívneho súboru diel chronologicky mapuje podľa piatich skupinových výstav galandovcov v rokoch 1957 – 1968 vývoj skupiny a jej jednotlivých členov až do jej zákazu a rozpustenia.

Generálny riaditeľ SNG, Mgr. Art. Juraj Králik uviedol: „Túto výstavu vnímam ako udalosť mimoriadneho významu. Nielenže nadväzuje na ikonický projekt z roku 1994, na ktorom som mal možnosť osobne participovať, ale zároveň otvára nové možnosti interpretácie slovenského modernizmu. Pre verejnosť je to príležitosť zažiť Galandu a galandovcov v rozsahu, ktorý sa nikdy nepodarilo zrealizovať, pretože doteraz nikto z galandovcov neprezentoval výhradne počas existencie ich tvorivého zoskupenia. Verím, že výstava, ktorú sme pripravili spoločne s celým tímom galérie, bude silným kultúrnym momentom pre širokú verejnosť, ako aj odborníkov.“

 

Významná časť vystavených diel Mikuláša Galandu pochádza zo súkromnej zbierky Ivana Melicherčíka, čo súčasnú výstavu nesmierne obohacuje. Mimoriadne zaujímavým dielom na výstave je obraz s názvom Ružový akt. Je na ňom podobizeň Márie Galandovej. Vďaka celoživotnej zberateľskej práci Ivana Melicherčíka máme možnosť vystaviť diela, ktoré verejnosť nemá možnosť bežne vidieť a ktoré pootvárajú dvere do Galandovho života aj ateliéru. Vystavené sú tiež vzácne súkromné listy Ľudovíta Fullu a Mikuláša Galandu z rokov 1930 – 1932, ktoré odhaľujú ich priateľstvo a dynamiku ich umeleckého myslenia.

Súbor Galandových diel zo zbierky Ivana Melicherčíka dopĺňajú práce zo zbierky moderného a súčasného maliarstva Slovenskej národnej galérie. Na výstave sú prezentované okrem diel kmeňových členov skupiny – Andreja Barčíka, Rudolfa Krivoša, Milana Laluhu, Milana Paštéku, Antona Čuteka, Vladimíra Kompánka, Andreja Rudavského, Pavla Tótha a Ivana Štubňu – aj málo známe diela zakladajúcich členov skupiny z roku 1957 ako napr. Róberta Dúbravca, Miroslava Marčeka, Zdena Horeckého, Ľudovíta Štrompacha či ich hostí - Evera Púčeka a Rudolfa Filu.

Kurátorská koncepcia stavia na myšlienke dialógu medzi historickou reflexiou a súčasným pohľadom na modernistickú tradíciu. Zdôrazňuje originálnosť Galandovej tvorby, prepojenie slovenského lokálne špecifického výtvarného prejavu s európskymi avantgardnými tendenciami, a teda špecifickú poetiku galandovcov, ktorá dodnes zohráva významnú úlohu v slovenskom kultúrnom povedomí.

Kurátori: Mgr. Martin Vančo, PhD.; MgA. Martin Dostál

Vstupné: základné 6€ // zľavnené (držitelia karty ISIC, ITIC, EURO 26, seniori 60+) 3€ // deti do 15 rokov, ŤZP, držitelia preukazu AICA, ICOM, IAA, RGS, ZMS, novinári (na základne novinárskeho preukazu), turistickí sprievodcovia, študenti škôl výtvarného zamerania, členovia Národného trustu, o.z. a International National Trusts Organisation (INTO) - zdarma

Odporúčame

film

Nedotknuteľní

Film je remakom jedného z komerčne najúspešnejších francúzskych filmov všetkých čias.Viac
Št 30.7.2026 / OC Central
odporúčame!
film

Bláznivo

Romantická komédia od režiséra filmu "Úplní cudzinci". Film, ktorý ďaleko presahuje rámec prvého dojmu, sa ponára do mysle dvoch...Viac
Novomestské letné kino - Letné kino pod hviezdami / GMB - Mirbachov palác
odporúčame!
divadlo

Tri prasiatka

Voľné spracovanie na motívy poviedky Sergeja Michalkova. Nesmrteľný príbeh troch prasiatok plný chytľavých pesničiek je tu opäť.Viac
Ne 27.9.2026 / DPOH
KIDSTOWN odporúčame!
výstava

Nekonečná línia. Príbeh drôtu v čase

Drotárstvo predstavuje výrazný fenomén slovenskej kultúry s presahom uznania na medzinárodnej scéne. Poukázanie na možnosti jeho...Viac
19.6.2026 - 12.11.2026 / Galéria ÚĽUV
odporúčame!