výstava

Erik Binder - Vizuálny punk

Výstava malieb jednej z najvýraznejších osobností slovenskej výtvarnej scény porevolučného obdobia - Erika Bindera.
odporúčame!
Dátum vernisáže:
02.06.2023 19:00, Pi
29.05.2024, St - 29.09.2024, Ne

Maľby sa stali zberateľsky najvyhľadávanejšou časťou Binderovej tvorby. Sú to komplexné kompozície, ktoré v sebe zahŕňajú množstvo na prvý pohľad rôznorodých prvkov. Binder vníma rôzne javy, ktoré sa vo svete objavujú, abstrahuje ich do znakov a symbolov a tie následne implementuje do samotnej maľby. Javy, ktoré ho zaujímajú, sú predovšetkým výrazové prostriedky rôznych subkultúr, najmä street artu a konkrétne graffiti. Ich jazyk objavoval najmä v množstve malieb akrylátovými sprejmi. V tých je dominantná gestická maľba, spontánnosť a inšpirácia detskou kresbou. Vďaka tomuto spôsobu vyjadrenia môže autor rýchlo spracovať najrozličnejšie nápady. Spreje z pohľadu ,,profesionálnych“ tvorcov grafitov nanáša ,,amatérsky“ a necháva ich voľne stekať po plátne či papieri, čím vzniká jeho jedinečný rukopis. Okrem toho grafity vytrháva z ich prirodzeného prostredia a implementuje ho do tzv. vysokého umenia. Týmto spôsobom sa snaží stierať hranice medzi ,,vysokým“ a ,,nízkym“ umením.

Z diel vyžaruje pre autora typický bezprostredný humor a detská hravosť, ktoré vychádzajú najmä z jeho nespútanej radosti zo samotného aktu tvorby. V tvorbe sa snaží čo najviac oprostiť od vlastných zámerov.

Erik Binder
bol významný slovenský vizuálny umelec, ktorý pôsobil na výtvarnej scéne tri desaťročia až do svojej predčasnej smrti v júni 2023. Svojou tvorbou sa zaradil k najvýznamnejším predstaviteľom strednej generácie autorov súčasnej umeleckej scény. Realizoval sa v rôznych sférach vizuálneho umenia. Poznali sme ho ako maliara, performera či tvorcu inštalácií. Binder patril medzi najvýraznejšie osobnosti súčasnej nielen slovenskej, ale aj stredoeurópskej výtvarnej scény. Svojou tvorbou sa zapísal do povedomia odbornej i laickej verejnosti a prezentoval ju na mnohých výstavách doma i v zahraničí.

Odporúčame

letný festival

Fraj Festival 2024

6. ročník multižánrového festivalu prinesie v spolupráci s festivalom Fjúžn pestrú paletu hudobných vystúpení, literatúry, filmov...Viac
26.7.2024 - 27.7.2024 / Čierny Orol, Rimavská Sobota
odporúčame!
výstava

Erik Binder - Vizuálny punk

Výstava malieb jednej z najvýraznejších osobností slovenskej výtvarnej scény porevolučného obdobia - Erika Bindera.Viac
29.5.2024 - 29.9.2024 / Galéria Nedbalka
odporúčame!
film

Gróf Monte Christo (dabing)

Nová veľkolepá adaptácia slávneho dobrodružného románu Alexandra Dumasa staršieho. Jeden z najväčších epických príbehov o láske,...Viac
Cinema City Eurovea / Cinemax Bory Mall
odporúčame!
koncert

Meowlau x Val

Št 22.8.2024 / Hviezdoslavovo námestie
odporúčame!