výstava

Dej - Nádej - Beznádej

Trojgeneračná výstava sochára Milana Ormandíka, maliara Mareka Ormandíka a multimediálneho výtvarníka Miša Ormoša predstavuje tri podoby výtvarného uvažovania v čase a priestore....v jednej rodine.

Táto akcia sa konala v minulosti
Dátum vernisáže:
06.10.2017 18:00, Pi

Výstava priblíži, v čom sú si blízki a v čom, sa vďaka osobným danostiam a preferenciám , ako aj posunu rokmi overených princípov nazerania na výtvarné umenie, od seba vzdialili.  

Tri podoby výtvarného uvažovania v čase a v priestore a v jednej rodine predstaví unikátna trojgeneračná výstava sochára Milana Ormandíka, maliara Mareka Ormandíka a multimediálneho výtvarníka Miša Ormosa.

„Cítil som, že teraz vznikla jedinečná príležitosť na spoločnú, trojgeneračnú výstavu. Syn Mišo už skončil vysokú školu a otec Milan je ešte stále v tvorivej i životnej forme,“ vysvetlil ideu Marek Ormandík. „Nie je veľa takýchto výtvarníckych rodín. Napríklad neviem o žiadnej takejto – aktuálne žijúcej a tvoriacej – ako je tá naša, ktorej členovia troch generácií absolvovali bratislavskú ŠUP-ku. Samozrejme máme aj podobné témy, aj postavy, máme však aj veľmi oddelené výtvarnícke životy. Otec zostal v Kremnici, ja som od 14-tich rokov v Bratislave a Mišo už siedmy rok žije a tvorí v Prahe,“ dodal Marek Ormandík, ktorého diela sa už ocitli aj po boku otcových, aj po boku synových diel na spoločných výstavách, ale teraz je to po prvýkrát, keď sa vedľa seba postaví tvorba všetkých troch generácií výtvarníckeho klanu Ormaníkovcov.

Spoločne sa odprezentujú zhlukom kresieb, ktoré budú pomiešané a neoznačené menami autorov. Návštevník potom spozná dve desiatky komorných figurálnych sôch z bronzu či terakoty sochára Milana Ormandíka, nadrozmerný dva a polmetrový objekt „prositeľky“ o nádej ako aj tri veľkorozmerné maľby maliara Mareka Ormandíka a levitujúcu inštaláciu s balónmi najmladšieho z rodiny, ktorý tvorí pod umeleckým menom Mišo Ormos.

„Dej v názve výstavy odkazuje na Milanove príbehy v sochách, Nádej sa viaže k môjmu „pamätníku tej, ktorá zomiera posledná“ a o Beznádeji bude vypovedať Mišova prchavá svetelná inštalácia,“ povedal Marek Ormandík, iniciátor projektu.

„Výstava priblíži, v čom sú si blízki a v čom sa, vďaka osobným danostiam a preferenciám, ako aj posunu rokmi overených princípov nazerania na výtvarné umenie, od seba vzdialili,“ uzavrela kurátorka Xénia Lettrichová.

Výstavu pripravila : Mgr. Xénia Lettrichová

Umelci: 
Milan Ormandík
Marek Ormandík
Mišo Ormos

------------------------

Výstava  je otvorená pondelok až piatok od 14. do 18. hodiny do 27. októbra 2017. Mimo vernisáže prístupná cez zhora cez Pálffyho palác.

Odporúčame

výstava

Z depozitára: Šach Vladimíra Clementisa

1.4.2024 - 31.5.2024 / Múzeum mesta Bratislavy (MMB)
odporúčame!
koncert

Dennyiah

Poznávacím znakom skupiny Dennyiah je charizmatická speváčka s podmanivým hlasom Denisa „Denny“ Gajarská a večne usmiaty hudobník...Viac
So 18.5.2024 / .klub pod lampou
odporúčame!
festival

BRaK - Bratislavský knižný festival 2024

31.5.2024 - 2.6.2024 / Bratislava
odporúčame!
koncert

Kubo Ursiny & Teatro Fatal a Marián Slávka & Vláska

Št 2.5.2024 / Klub za zrkadlom
odporúčame!