výstava

Bratislavafila 2023

Národná filatelistická výstava v sídelnej budove SNM.

 

Táto akcia sa konala v minulosti

Zväz slovenských filatelistov, ako člen FEPA (európskej filatelistická únie) a FIP (Medzinárodnej filatelistickej federácie), v spolupráci so Slovenskou poštou, a.s. a Slovenským národným múzeom pripravili v dňoch 1. – 4. júna 2023 Národnú filatelistickú výstavu pri príležitosti 30. výročia vzniku samostatnej Slovenskej republiky.

Výstava sa bude konať v sídelnej budove SNM v Bratislave, v priestoroch Kaviarne Múzeum (vchod z Múzejnej ulice).

Vstup pre návštevníkov je voľný.

Bratislavafila 2023 je všeobecná súťažná filatelistická výstava I. stupňa (národná) a II. stupňa (premiérová) s medzinárodnou účasťou vo všetkých výstavných triedach vrátane literatúry, vhodná pre začínajúcich i pokročilých vystavovateľov, bez rozdielu veku.

Filatelia, ako oblasť ľudskej činnosti zameraná na zbieranie a štúdium poštových známok
a poštovo-historických dokladov, prispieva k zachovaniu historických dokumentov veľkého kultúrneho a spoločenského významu, ktoré verejnosti prezentuje formou súťažných výstav.

Je tiež jediným zberateľským odborom, v ktorom existuje súťaž s presnými a prísnymi pravidlami na báze súťažných výstav rôznych stupňov(od lokálnych, cez regionálne, národné, medzinárodné až po najvyšší stupeň – svetovú výstavu).

Pre každý z uvedených stupňov je potrebné získať kvalifikáciu. Aj za predpokladu kvalitného exponátu a erudovanosti vystavovateľa je nutné ešte niekoľkoročné úsilie a preukazovanie odborných kvalít súťažiaceho a výnimočnosti jeho exponátu, ako predpokladu účasti na výstavách najvyššieho stupňa.

Počas histórie existencie filatelie sa podarilo obstáť vo svetovej konkurencii a na svetovej výstave získať zlatú medailu aj niekoľkým Slovákom. Dvaja získali dokonca ocenenie najvyššieho stupňa – veľkú zlatú medailu.

V súčasnosti je v slovenskej filatelii niekoľko osobností, schopných úspešne obstáť aj vo svetovej konkurencii, avšak ich exponáty nemajú potrebnú kvalifikáciu. A aj týmto osobnostiam dáva výstava priestor na prezentáciu exponátov, ako aj možnosť získať najvyššie umiestnenia vo vysoko kompetitívnej svetovej konkurencii.

Na filatelistickú výstavu sú naviazané aj ďalšie aktivity: poštovníctvo (pošta, doručovateľstvo), história (múzeum), alternatívne investície (aukčné spoločnosti), banky, cestovný ruch (hotely, doprava, poznávanie, gastronómia), médiá a sociálne siete a iné.

Atraktivitu „v nesúťažnom – exhibičnom režime“ zvyšuje organizácia jubilejného 50. ročníka filatelistickej olympiády mládeže, inaugurácie známok, krsty knižných publikácií a najmä zapožičanie niekoľkých rarít svetovej filatelie, napríklad najstarší poštový lístok sveta, vydaný v Rakúsko-Uhorsku
1. októbra 1869 alebo jediná uznávaná rarita známok predvojnového Československa 50/50 h, z ktorej je známych len 18 kusov a mnohé iné.

Zväz slovenských filatelistov má s organizovaním úspešných a atraktívnych výstav poštových známok dlhoročné skúsenosti. Členovia zväzu participujú aj na organizovaní medzinárodných výstav (Bienále Praha 2020 a 2023, organizované Prestige Philately Club Prague pod záštitou prezidenta ČR, alebo MONACOPHIL 2022 organizované Club de Elite de Philatelie Monte Carlo pod záštitou kniežaťa Alberta II).

Program výstavy a všetky detaily

Viac info:
Pavol Lazar – predseda / chairman:  zsfsekretariat@gmail.com

Odporúčame

film

Sedliaci

Po celosvetovom úspechu filmu „S láskou Vincent“ sa režisérska dvojica DK a Hugh Welchman zamerala na jedno z najvýznamnejších...Viac
Kino Nostalgia / Kino Lumière / Slovenská národná galéria Bratislava
odporúčame!
koncert

Prezident Lourajder uvádza Interregnum

Pi 15.12.2023 / Pink Whale
od vás odporúčame!
divadlo

Endokanabinoid

Endokanabinoid je látka podobná tetrahydrokanabinolu. Kanabinoidy majú relaxačný a mierny euforický účinok. Ako sa vyrovnať s tým...Viac
Ne 17.12.2023 / Divadlo Stoka
odporúčame!
divadlo

Debris Company: Hunger

St 20.12.2023 / A4 - priestor súčasnej kultúry
odporúčame!