Krajinu pritom vníma ako samovoľný obraz, ktorý vytvára sám seba. Pomocou ľahkých pohybov naznačuje nekorigované situácie, mikropríbehy a svoj osobný odkaz k problematike krajiny a človeka.
Kristína „analyzuje“ do akej miery je spätý pôvod človeka s prírodou. Prepája ich v jeden celok či vzájomnú symbiózu, vychádzajúc pritom z osobnej pamäte a fotografie (vlastnej či nájdenej).
V najnovšej sérii „Apokalypsa krásy“ nadväzuje na tieto východiská a opiera sa o vzniknutú problematiku, ktorá sa týka krajiny a jej negatívneho vplyvu, ktorí ako ľudia na krajinu vytvárame, priamo či nepriamo. Téma sa vyvinula prirodzene z doterajších prác a čím ďalej tým viac sa špecifikuje enviromentálnym smerom, ktorý sa v súčasnosti uberá príbehom predpovedajúcim katastrofálne námety.
Autorka sa snaží zobraziť a poukázať nedopovedanými príbehmi v maľbách na dôležitosť krajiny, ktorá je prítomná všade ale zároveň zraniteľná, krehká a miznúca. Vytvára si akúsi alternatívu reality, ktorá sa tvorí pri samotnom akte maľby. Z časti primitívne ťahy štetca, ktoré využíva nesú v sebe akúsi neopodstatnenosť, naznačuje v nich proces vznikajúcej a zanikajúcej krajiny a človeka v nej, ktorý nesie auru niečoho poetizujúceho ale zároveň každodenného.
--
Kristína Bukovčáková začala študovať (2011) na Akadémia umení v Banskej Bystrici , FVU, Otvorený ateliér maľby u prof. Jána Kudličku a akad. mal. Mgr. art. Rastislava Podobu, v roku 2013 absolvovala študijnú stáž na Akadémii umení v Krakove v ateliéry prof. Andrzeja Bednarczyka, momentálne pokračuje v ateliéri Intermediálnej konfrontácie Vysokej školy umeleckopriemyselnej v Prahe, Katedra voľného umenia u doc. ak. mal. Jiří Davida a MgA. Milan Saláka.
Kristína Bukovčáková je víťazka 2. miesta v prestížnej sútaži Maľba roka 2015, Nadácia VÚB a víťazka 1. miesta VUB Maľby roka 2016.
Autorka momentálne žije a tvorí v Prahe
Kristína Bukovčáková - Apokalypsa krásy
Vernisáž: Streda, 2. mar. 2017, 19:00
Trvanie: 2. 3. - 2. 4. 2017
DOT., Lazaretská 13
*Počas vernisáže sa môžete tešiť aj na hudobné duo študentiek VŠMU plankTune (Paulína Rónaiová + Martina Kachlová) založené na improvizáciách na rôzne témy a okolnosti. V zložení klavír, hoboj, zvuky, elektronika a ľudský hlas zahrajú atmosferickú hudbu k obrazom Kristíny Bukovčákovej.
Výstavu podporil Fond na Podporu Umenia