výstava

Alan Hyža: Spiš - Tiene a ozveny

Výstava prebieha v rámci podujatia Mesiac fotografie.

Táto akcia sa konala v minulosti
Dátum vernisáže:
04.11.2021 18:00, Št

Kurátorka: Lucia Benická

Výstava renomovaného slovenského fotografa, známeho ako výnimočného dokumentaristu, je zameraná na krajinu a človeka ‒ stíšenie a hľadanie odkazov minulosti prináša v tvorbe nový rozmer: dostávame sa k „jadru“ Spiša. Anonymní ľudia symbolizujú súčasnú komunitu regiónu, z ktorého pochádza aj sám autor, vybrané portréty sa viažu k univerzálnym ľudským príbehom.

Krajina je meditatívnou reflexiou nevidených stôp minulosti – vybrané lokality sú historické miesta s duchovnou hodnotou, nesúce stopy storočí a ich skryté príbehy. Limitovaný počet fotografií má charakter vintáží, práca s klasickým formátom dreveného fotoaparátu (8x10 inches) určuje aj tradičný rozmer koncových čierno-bielych obrazov. Hyža prináša do svojej tvorby nový rozmer dokumentu v kombinácii s výtvarným videním a nadčasovým obsahovým posolstvom. 

Fotografický cyklus vznikal štyri roky počas pravidelných ciest na Spiš, kde autor hľadal vhodné prostredia i ľudí s cieľom vytvoriť pomyselnú prechádzku spišskou krajinou a odhaliť posolstvá nenápadných skrytých miest: „Mojim cieľom nebolo ukázať notoricky známe miesta a pamiatky. Chcel som zachytiť duchovno – genius loci krajiny, nevyslovené tajomno, skryté posolstvo minulosti. Každý človek i každé miesto, ktoré som do knihy zaradil, má svoj vlastný príbeh. Fotografia ho síce nevie vyrozprávať, ale dokáže upozorniť na jeho existenciu, vzbudiť dojem dotyku a túžbu poznať z neho viac.“ (Alan Hyža, 2020)

zdroj: gus.sk

Odporúčame

divadlo

New York City Night Show

So 17.6.2023 / Red Cat Cabaret Club
odporúčame!
koncert

Vltava (CZ) & Hviezda

Št 20.7.2023 / Pink Whale
odporúčame!
výstava

Pamäť ako referencia

Kritické kontexty slovenského štátu v súčasnom vizuálnom umení. Dňa 8. mája v Deň víťazstva nad fašizmom Post Bellum otvára na...Viac
8.5.2023 - 7.9.2023 / Múzeum holokaustu v Seredi, Kasárenská 1005
odporúčame!
standup / talkshow

Pančlajn

15.6.2023 - 15.6.2023 / V-klub (Véčko)
odporúčame!