výstava

4 milióny v múzeu / Čo sme nadobudli

SNM spravuje poklady minulosti pre budúce generácie. Počas svojej existencie ich zhromaždilo viac ako 4 milióny. Výber z tých najzaujímavejších, ktoré do zbierok pribudli za posledných 15 rokov, je verejnosti prístupný v sídelnej budove SNM  na nábreží Dunaja v Bratislave.

Táto akcia sa konala v minulosti

Nadobudnutie predmetov kultúrnej hodnoty do zbierkových fondov múzeí je často jediným spôsobom ako ich zachrániť pre Slovensko pred trvalým nelegálnym vývozom do zahraničia. SNM ich nadobúda ich kúpou, darom, vlastným výskumom, prevodom správy a zámenou s iným múzeom alebo galériou. 

Výstavou 4 milióny v múzeu / Čo sme nadobudli SNM sprístupní unikátne exponáty, napríklad Justovu zbierku, Poklad z bratislavského hradného vrchu, nálezy kostrových pozostatkov Keltov z 1.storočia n. l. z nedávneho archeologického výskumu na Bratislavskom hrade.

Pozoruhodný je aj výber z pokladu stredovekých mincí zo Svätého Jura, bula pápežská  z 15. st. získaná výskumom Spišského hradu či Priamiho plán opevnenia Hradu Červený Kameň. K najcennejším akvizíciám SNM od roku 2000 patria diela špičkovej slovenskej gotiky tzv. Anjeli svetlonosi a rovnako plastika Únos Európy z viedenskej porcelánky.

Návštevníci výstavy 4 milióny v múzeu uvidia i staroegyptskú mumifikovanú ruku zo zbierok Kráľovského katolíckeho gymnázia v Bratislave, ale aj Meteorit Košice s hmotnosťou 2 167,4 gramov – najväčší úlomok z meteoru, ktorý v roku 2010 zažiaril na nočnej oblohe nad strednou Európou a potom dopadol do okolia Košíc.

Preparáty veľkých mačkovitých šeliem, ktoré sú bezprostredne ohrozené vyhynutím, sa dostali do SNM zo zoologických záhrad po uhynutí zvierat. 4 milióntym kusom v zbierkovom fonde Slovenského národného múzea je Lev kráľovský z bojnickej ZOO. 

Sprievodný program:

Odporúčame

film

Chlapec a volavka (dabing)

Artkino Za zrkadlom / Kino Lumière / Kino Mier Modra
odporúčame!
divadlo

Muži sa minuli (Dáša, Rút & Sisa)

Čierna komédia o manželstve. V hre je všeličo naopak – Viktor Horján, Martin Meľo a Martin Hronský hrajú tri ženy a všetkých...Viac
Ut 12.3.2024 / GUnaGU
odporúčame!
koncert

Folk & Bass Orchestra a Ženy z Muzičky: koncert a krst EP vinylu

Folk&Bass Orchestra a Ženy z Muzičky vydali nedávno spoločné EP, ktorého fyzickú podobu - vinyl - uvedú do života práve na...Viac
So 2.3.2024 / .klub pod lampou
odporúčame!
koncert

Piazzolla v Moyzeske & Slovak Nuevo Quinteto

Slovak Nuevo Quinteto sú piati známi slovenskí umelci, ktorí sa rozhodli venovať dielam majstra Astora Piazzollu, ktorý vo...Viac
So 9.3.2024 / Moyzesova sieň
odporúčame!