výstava

David Hanvald - Nad vodou

Liberecký patriot a maliar David Hanvald patrí ku kľúčovým osobnostiam českého umenia strednej generácie.

 

Táto akcia sa konala v minulosti

Jeho výnimočnosťou je práca s reinterpretáciami rozličných stavebných predlôh a zároveň umeleckých diel modernistických vizuálných smerov, či už plošných alebo priestorových. Zároveň sa dokáže pohrať s klasickou detskou drevenou stavebnicou. Zvláda aj transformovať filozoficko-estetické sentencie, vizualizovať sémantické pojmy, a rozohrať gestické divadielko textových obrazov.

Hanvaldova výrazná farebnosť, ktorá pracuje so stratégiou riadenej náhody, podporuje maliarsku aktivitu, ktorá vždy vychádza z premysleného „abstraktného“ konceptu. Podstatnú rolu hrá transformovaná a rôzne mixovaná modernistická estetika, nasiaknutá rovnako postmodernými princípmi dekonštrukie a konštrukcie, ako aj konceptuálnymi postupmi.

Každú výstavu Hanvald koncipuje pre daný priestor, a nie je to inak aj v „nadvodnej“ budove Danubiany. Prepojenie fyzických daností priestoru s jeho mentálnymi dispozíciami, danými výnimočnosťou miesta a priehľadmi na vodnú plochu Dunaja, viedli umelca a kurátora k pomerne radikálnemu výstavnému gestu, ktoré je súčasne kvintesenciou Hanvaldových umeleckých prístupov.

kurátor: Martin Dostál

Biografia
David Hanvald (*1.12.1980, Liberec)
2003 – 2009 Vysoká škola umelecko-priemyslová v Prahe, ateliér maľby, doc. Stanislav Diviš a MgA. Aldin Popaja.
Samostatné výstavy: 
2021 – Bílá v bílé, Vokno, Liberec; 2020 – Bez retuše, Galerie výtvarného umění v Chebu; 2019 – The Junkspace, Galerie Kaplička, Jablonec nad Nisou; 2018 – This art is not a stereotype, Moon Gallery, Liberec; 2017 – Ztráta ohniska osvobodí oko! Galerie města Blanska; 2016 – Kerstin Engholm Gallery, Viedeň; 2014 – Rukopis převzít nejde!, Galerie Dole, Ostrava.
Spoločné výstavy: 
2021 – Tanec línií a farieb, Galéria Jána Koniarka, Trnava; 2018 – Kdo je vítězem? GVUO, Ostrava; 2017 – Painting Rediscovery, The Gallery of Contemporary Art, Przemyśl, Poľsko; 2016 – Pod Ještědem, Galerie am Domhof, Zwickau, Nemecko; 2013 – Obrys, Dům umění, Brno.
David Hanvald sa zúčastnil na viacerých sympóziách v Česku. Jeho diela sú zastúpené v českých i zahraničných galériách a súkromných zbierkach. Autor žije a tvorí v Liberci.

Viac info o umelcovi

Odporúčame

divadlo

Uhol_92: Ponížení a krvilační

Po 3.10.2022 / A4 - priestor súčasnej kultúry
odporúčame!
vážna hudba

Zeljenka / Šimai / Britten / Respighi

Ne 23.10.2022 / Slovenská filharmónia
odporúčame!
koncert

Paradise Lost

Paradise Lost po piatoch rokoch opäť v našom meste. Vedľa Anathemy a My Dying Bride základný pilier death/doomu a neskôr doom...Viac
St 12.10.2022 / Majestic music club
odporúčame!
koncert

Mike Cooper (UK) / Segundo Bercetche & Tomi Lebrero (AR)

Št 20.10.2022 / A4 - priestor súčasnej kultúry
odporúčame!