vážna hudba

Viva Musica! Solamente naturali & Barokksolistene: One Music - vypredané

Projekt One Music je výsledkom spolupráce dvoch renomovaných súborov z oblasti starej hudby, Solamente naturali zo Slovenska a Barokksolistene z Nórska. Oba súbory okrem zamerania na historicky poučenú interpretáciu spája aj viac ako 20-ročná spolupráca ich umeleckých lídrov, huslistov Miloša Valenta a Bjarteho Eikeho.
Táto akcia sa konala v minulosti

V spoločnom programe predstavia skladby, ktoré sú i napriek nesmiernej bohatosti prejavov či koreňov, z ktorých vychádzajú, súčasťou „jednej hudby“. Pestrá dramaturgia tak počas koncertu vytvorí viaceré pomyselné hudobné mosty: most medzi minulým a súčasným, ale aj medzi tým, čo sa v hudbe oboch národov môže javiť ako dominantné a tým, čo možno považovať za marginálne.

V jeden večer si vypočujeme skladby reprezentujúce staré hudobné prejavy slovanskej a severskej hudby uchované v hudobných archívoch a interpretované v historickom pohľade, ktoré tvoria základ repertoáru oboch súborov. Zaznejú však aj skladby súčasných tvorcov, nórskeho skladateľa Jona Balkeho a slovenských skladateľov Michala Paľka a Daniela Mateja, ktoré vznikli na základe inšpirácie starou hudbou. Farebnú mozaiku starého a nového sveta doplní rozmanitá hudba národností, ktoré sú súčasťou slovenskej a nórskej kultúry: na jednom pódiu tak zaznie hudba rómska, či židovská, ale aj hudba sámska a vikingská.

Miloš Valent je laureátom Ceny Nadácie Tatra banky za umenie 2020.

Solamente naturali
Miloš Valent / husle, umelecký vedúci
Barokksolistene
Bjarte Eike / husle, umelecký vedúci

Vstupné: predpredaj 25€

Koncert je súčasťou festivalu Viva Musica! 2023. Pozrite si kompletný program.