vážna hudba

The Grinnell Singers (USA)

V piatok 20. marca 2020 o 19.00 hod. vystúpi vo Veľkom koncertnom štúdiu Slovenského rozhlasu 70-členný spevácky zbor z USA The Grinnell Singers (USA) dirigent Dr. John Christian Rommereim.
Táto akcia sa konala v minulosti

Na koncerte sa predstavia aj Orchestr katedrály sv. Petra a Pavla v Brně a členovia speváckeho zboru Beseda Brněnská.  Zaznejú diela Leonarda Bernsteina, Johna Christiana Rommereima (v slovenskej premiére jeho skladba Convivencia), Petra Ebena, Joseph Jenningsa a Andersa Paulssona.

Po prestávke program vyvrcholí uvedením veľkého diela Wolfganga Amadea Mozarta Requiem d molll K 262 s maďarskými sólistami z Akadémie Franza Liszta Boglárka Borzási – soprán, Anna Kissjudit – mezzosoprán, Artúr Szeleczki – tenor, Ferenc Endrész – bas. 

Koncert je benefíciou pre 18. ročník kampane Na kolesách proti rakovine.

Program koncertu:
Petr Eben (1929 – 2007): Salve Regina
Joseph Jennings (1954): Keep Your Hand on the Plow                                        
Anders Paulsson  (1961): Deep River 
Mark Laver, jazz saxophone
Leonard Bernstein (1918 – 1990): Missa Brevis pre zbor a perkusie
John Rommereim (1958): Convivencia *                                                                                    
pre zbor, sláčikový orchester a klavír 
Surge amicamea [Arise, My Beloved]
Adiurovos [Swear to Me, Daughters of Jerusalem
Vox Dilecti [Voice of my Beloved] 
Amid the Scent of Absinthe and Moringa
Grief Was between Us
Uri Tsafon [Awake, O North Wind]                

Prestávka

W. A. Mozart (1756 – 1791):  Requiem d mol K. 626                                                              
Zbor, sólisti, orchester
I.   Requiem
II.   Dies irae
III.  Tuba mirum
IV.  Rex tremendae
V.   Recordare
VI.  Confutatis
VII.  Lacrimosa
VIII.  Domine Jesu
IX.   Hostias
X.    Sanctus
XI.   Benedictus
XII.  Agnus Dei                                                                           

*Slovenská premiéra

-------

Vstupné 5 € / 3 € mládež do 18 rokov, seniori 62+, ZŤP

Spevácky zbor The Grinnell Singers vznikol a pôsobí v Grinnell College (založená 1846), súkromnej vysokej škole zameranej na slobodné umenia a vedu v štáte Iowa (USA). Študenti školy si hovoria Grinnellians, čo v praxi znamená: nepredvídateľný, zvedavý. Grinnell je domovom kolektívu jednotlivcov, ktorých myseľ a srdce sú otvorené pre nových ľudí, nové nápady a nové možnosti. 

John Rommereim je profesorom hudby na Grinnell College, kde diriguje Grinnell Singers a Grinnell Oratorio Society a vyučuje kompozíciu. Jeho zborové diela uviedli významné súbory v USA, vrátane Magnum Chorum, Princeton Singers,  VocalEssence, Voces Novae, Roomful of Teeth a The Rose Ensemble, pre ktoré pôsobil ako rezidenčný skladateľ v rokoch 2008 –09. The New York Times ocenili „bohato výrazný“ charakter jeho diela pre hlas a klavír,  Into the Hollow (2006). Rommereim zložil okrem svojich početných zborových diel komornú operu, piesne, elektronickú hudbu a diela pre klavír, organ, gitaru, flautu, saxofónové kvarteto, dychové kvarteto a sláčikové kvarteto. Pravidelne vystupuje ako pianista improvizačnej hudby spolu s jazzovým saxofonistom Markom Laverom.

V Bratislave zaznie v slovenskej premiére jeho zborový cyklus  Convivencia – Spolužitie (2006), dielo so šiestimi časťami pre zbor, sláčikové kvarteto a harfu, založené na starodávnej milostnej poézii židovskej, islamskej a kresťanskej tradície. 

Akciu a všetky informácie o nej pridal na Citylife.sk priamo organizátor Ars ante portas, o,z, . Redakcia nezodpovedá za prípadné nepresnosti, chyby, a zmeny. Ak organizujete akciu, na Citylife.sk a Kidstown.sk ju môžete pridať na adrese pridaj.citylife.sk.