vážna hudba

Stravinskij, Haydn

Slovenská filharmónia sa vo štvrtok 16. marca 2023  predstaví pod taktovkou  Rakúšana Gérarda Korstena. Po boku orchestra vystúpi Stanislav Masaryk, 1. trubkár Českej filharmónie. Štvrtý koncert Populárneho cyklu predstaví návštevníkom diela Igora Stravinského a Josepha Haydna. 
odporúčame!
Táto akcia sa konala v minulosti

Od parížskej premiéry baletu Pulcinella, ktorému navrhoval kostýmy sám Pablo Picasso, už uplynulo viac ako 100 rokov. Igor Stravinskij baletom Pulcinella započal éru svojho obzerania sa za hudobnou minulosťou, a teda jeho neoklasicistickú periódu.

Stravinského pohľadu na hudbu klasicizmu budú kontrovať diela Josepha Haydna.

Ústredná osobnosť hudobného života rakúskych kráľovských dvorov 18. storočia, ktorej dejiny a vývoj hudobných foriem vďačia za mnohé inovácie, familiárne nazývaný „papa" Haydn, bol pracovitým nezmarom. Vycibrená hra kolegu Antona Weidingera, ale i vývoj klapkového systému trúbky podnietili skladateľa k vytvoreniu sólového koncertu. Pre publikum mohla byť premiéra koncertu aj šokom, keďže vtedajšie trúbky nevedeli zahrať stupnice a všetci boli zvyknutí len na ich obmedzený desaťtónový rozsah.

Klasicistický repertoár nie je dirigentovi Gérardovi Korstenovi cudzí, keďže niekoľko rokov zastával post huslistu a asistenta v Camerate Salzburg a deväť rokov bol i koncertným majstrom Chamber Orchestra of Europe.

Mladý slovenský rodák Stanislav Masaryk je od roku 2020 prvým hráčom na trúbke v Českej filharmónii, našťastie ho môžeme často vidieť na našom pódiu v úlohe sólistu.

Miesto: Koncertná sieň SF,
16,13 €  

Účinkujú:
Slovenská filharmónia

Gérard Korsten, dirigent
Stanislav Masaryk, trúbka

Program:
Igor Stravinskij 
    Suita z baletu Pulcinella
Joseph Haydn     Koncert pre trúbku a orchester Es dur, Hob. VIIe:1
Joseph Haydn     Symfónia č. 8 G dur Le soir, Hob. I:8

 

Stanislav Masaryk sa po boku orchestra Slovenská filharmónia v minulosti predstavil ako sólista v Hummelovom  Koncerte pre trúbku a orchester Es dur v Skalici a Nitre.  V bratislavskej Redute v rámci mládežníckeho cyklu Junior a v Populárnom cykle  v Šostakovičovom  Koncerte pre klavír, trúbku a sláčikový orchester.

Mladý interpret sa už ako trinásťročný stal mimoriadnym žiakom Konzervatória v Bratislave. V štúdiu pokračoval na Vysokej škole múzických umení v Bratislave v triede Rastislava Suchana, prvého trubkára nášho orchestra. Stanislav Masaryk je víťazom viacerých interpretačných súťaží. Rok 2017 mu priniesol absolútne víťazstvo na medzinárodnej súťaži Žestě Brno.

Účinkoval v hot-jazzovom orchestri Bratislava Hot Serenaders. Od roku 2020 zastáva post prvého trubkára v Českej filharmónii, kde vystúpil aj ako sólista, pod taktovkou šéfdirigenta Semjona Byčkova  a hlavného hosťujúceho dirigenta Tomáša Netopila.

Na základe spolupráce Českej filharmónie a Royal Academy of Music viedol v roku 2022 trojdňové interpretačné kurzy v Londýne. Ako sólista pravidelne vystupuje aj so slovenskými komornými a symfonickými telesami.

V interpretácii Stanislava Masaryka si vypočujeme Haydnov Koncert pre trúbku a orchester Es dur, Hob. Vlle:1, jediný Haydnov koncert pre tento nástroj, ktorý skomponoval pre Antona Weidingera, vynálezcu trúbky s ventilmi. Haydn počas svojho života skomponoval viac ako 1000 diel, medzi ktoré patrí aj 104 symfónii. Na programe štvrtkového koncertu zaznie  jeho Symfónia č. 8 G dur Le soir (Večer), Hob. I:8. Koncert otvorí Suita z baletu Pulcinella Igora Stravinského. Balet vznikol na objednávku Sergeja Ďagileva. Od jeho parížskej premiéry, s kostýmami od Pabla Picassa, uplynulo už viac ako 100 rokov.  V Koncertnej sieni zaznie suita z tohto pôvabného diela.