vážna hudba

Mendelssohn, Raaf, Elgar, Ravel

Koncert v spolupráci s International Holland Music Sessions. V Redute sa predstavia dvaja mladí interpreti – holandská huslistka Tosca Opdam a izraelský klavirista Victor Stanislavsky.
Táto akcia sa konala v minulosti

Mladí umelci  patria medzi absolútnu špičku vo svojej generácii. Sú laureátmi najprestížnejších svetových súťaží a absolventmi majstrovských kurzov organizovaných agentúrou IHMS, na ktorých vyučujú koncertní umelci zvučných mien.

IHMS sprostredkúva nastupujúcej generácii najtalentovanejších interpretov koncerty v popredných sálach Holandska vrátane Concertgebouw Amsterdam, ako aj ďalších európskych štátov. 

Na úvod koncertu zaznie Husľová sonáta F dur Felixa Mendelssohna Bartholdyho z roku 1838, na ktorej  skladateľ pracoval súbežne ako na svojom slávnom husľovom koncerte. Na prvé vydanie pripravil Sonátu až v roku 1953, teda o viac než storočie neskôr, legendárny huslista a dirigent Yehudi Menuhin.  

Nasledovať bude Sonáta pre husle a klavír č. 2 North Atlantic Light súčasného holandského skladateľa Robina de Raaffa, profesora kompozície  na univerzite Codarts v Rotterdame.

Venoval ju interpretke koncertu,  mladej huslistka Tosce Opdam. Skladba je inšpirovaná rovnomennou maľbou holandsko-amerického Willema de Kooninga.

Sonáta bola uvedená v premiére  v roku 2018 v Carnegie Hall a jej neskoršia verzia s orchestrom (Husľový koncert č. 2 s rovnakým prívlastkom) bola prvýkrát uvedená o rok neskôr v amsterdamskom Concertgebouwe.

Vystrieda ju Sonáta pre husle e mol, op. 82 Edwarda Elgara, ktorá sa do interpretačného záujmu dostala až v priebehu posledných desaťročí. Koncert ukončí virtuózna rapsódia pre husle a klavír Tzigane Maurice Ravela. 

Felix Mendelssohn Bartholdy - Husľová sonáta F dur
Robin de Raaf - Sonáta pre husle a klavír č. 2 North Atlantic Light
Edward Elgar - Sonáta  pre husle e mol, op. 82
Maurice Ravel - Tzigane, rapsódia pre husle a klavír

Vstupné: 9€