vážna hudba

Massimo Dal Prá (IT) / Ecce Crucem Domini

Massimo Dal Prà, organista Baziliky sv. Antona v Padove, vystúpi prvýkrát v Bratislave.
odporúčame!
Táto akcia sa konala v minulosti

Po koncertoch, na ktorých sa bratislavskému publiku v rokoch 2017 a 2018 po prvýkrát predstavili Eugenio Becchetti, hlavný organista horného kostola Baziliky sv. Františka v Assisi a Gianluca Libertucci, organista Baziliky sv. Petra vo Vatikáne, tak aj tento rok, presne v pondelok 2. decembra sa vo františkánskom kostole uskutoční ďalšie veľké hudobné predstavenie v podaní Massima Dal Prà, organistu Baziliky sv. Antona v Padove.

Massimo Dal Prà 
úspešne ukončil štúdium hry na klavír a organ a kompozície na konzervatóriu „C. Pollini“, kde študoval pod vedením majstra Renza Buju. Po ukončení štúdia pokračoval v štúdiu kompozície s majstrom Giorgiom Pressatom. Absolvoval množstvo špecializačných kurzov zameraných na nemeckú, francúzsku a taliansku organovú hudbu pod vedením majstra Gastona Litaize.

Odohral vyše 600 koncertov v Taliansku a v zahraničí, či už ako sólista alebo sprievod spevákov či zborov pôsobiacich v oblasti cirkevnej alebo vážnej hudby. Popri koncertovaní sa venuje pedagogickej činnosti a poradenstvu pre hudobné vydavateľstvá. Je skladateľom cirkevnej hudby. V rokoch 1981 až 1998 pôsobil ako hlavný organista v kostole sv. Benedikta v Padove.

Od roku 1998 do 2006 bol hlavným organistom cirkevného zboru „Fiorella Benetti“ v kostole sv. Prosdocima (známeho aj ako „Duomo dei Militari“) v Padove. Od roku 2006 pôsobí ako hlavný organista v cirkevnom zbore „Pontificia Cappella Musicale Antoniana“ v Padove.

Od roku 2007 je aj dirigentom zboru „Cappella Musicale San Benedetto Abate“ pôsobiaveho v kostole sv. Benedikta v Padove. Je učiteľom hry na organ na diecéznej škole v Padove a na Hudobnom konzervatóriu „F. Venezze“ v Rovigo vyučuje hudobnú teóriu a „solfeggio“.

Bazilika sv. Antona, ktorú obyvatelia Padovy prezývajú „il Santo“, je najvýznamnejšou kultúrnou pamiatkou v Padove a jedným z vrcholných umeleckých diel svetovej architektúry. Ide tiež o jedno z najznámejších a najnavštevovanejších svätostánkov v Európe, ktorý každoročne prichyľuje milióny turistov a pútnikov.
Stavba chrámu začala na počesť sv. Antona Paduánskeho v roku 1232, pričom jeho hlavná časť bola dokončená koncom 13. storočia. Na námestí pred bazilikou možno nájsť veľkolepú jazdeckú sochu Gattamelata od Donatella.

Massimo Dal Prà prijal pozvanie do Bratislavy s nadšením a vyjadril radosť a česť hrať po prvý krát na Slovensku. Okrem iného spomenul, že bratislavský koncert je jedným z posledných v tomto kalendárnom roku, nakoľko počas decembra bude zaneprázdnený hrou na organ počas bohoslužieb v bazilike v Padove.

Program: Johann Sebastian Bach, Antonio Vivaldi, Johann Gottfried Walther, César Franck, Théodore Dubois, Oreste Ravanello, German Torre.

Dĺžka koncertu: 1 hodina

-----------

Vstup je voľný