vážna hudba

Gershwin, Ravel - vypredané

George Gershwin, ktorý sa do histórie zapísal najmä originálnym prepojením klasickej hudby s jazzom, označil za svoje „najväčšie hudobné vzrušenie“ práve prvé orchestrálne uvedenie svojho Klavírneho koncertu F dur. Symfonický výjav o Američanovi v Paríži je reakciou geniálneho hudobníka na jeho pobyt v metropole nad Seinou, kde sa dočkal obrovských poklôn zo strany Ravela i Nadji Boulanger.
Táto akcia sa konala v minulosti

V roku 1928 uskutočnil francúzsky skladateľ Maurice Ravel štvormesačnú koncertnú cestu po USA. Kompozičným plodom amerického pobytu bol aj hravý, ale pre interpreta náročný Klavírny koncert G dur, ktorý skladateľovi zabezpečil trvalú slávu.
 

Koncert uzavrie Ravelove celosvetovo známe Bolero. Vzniklo ako baletná hudba so španielskym charakterom pre tanečnicu Idu Rubinsteinovu. Skladateľ dielo nepovažoval za významné, keďže je založené na opakovaní jednej témy, no rozhodne je jeho najpopulárnejším kompozičným kusom.

Klavírneho partu sa zhostí bratislavskému publiku známy Alexei Volodin, ktorý s orchestrom a šéfdirigentom Danielom Raiskinom v roku 2022 absolvoval turné v Rakúsku.

 

Účinkujú:
Slovenská filharmónia
Daniel Raiskin dirigent
Alexei Volodin klavír 

Program:
George Gershwin: Američan v Paríži
Maurice Ravel: Koncert pre klavír a orchester G dur
George Gershwin: Koncert pre klavír a orchester F dur
Maurice Ravel: Bolero