vážna hudba

Slovenský komorný orchester: Haydn

Členovia Slovenského komorného orchestra s umeleckým vedúcim Ewaldom Danelom uvedú aj tento rok na Kvetnú nedeľu Sedem posledných slov nášho Spasiteľa na kríži Josepha Haydna, ktoré už tradične uvádzajú v predveľkonočnom období v Bratislave.
odporúčame!
Táto akcia sa konala v minulosti

Koncert sa uskutoční 24. marca v Katedrále sv. Martina v rámci cyklu Hudba v chrámoch. Tentokrát si návštevníci vypočujú orchestrálnu verziu diela.

Haydn začal komponovať skladbu v roku 1785 na podnet predstaveného katedrály Santa Cueva v juhošpanielskom meste Cádiz, ktorý ho požiadal, aby napísal hudbu na „sedem posledných slov nášho Spasiteľa na kríži“. V cádizskom kostole bolo zvykom uviesť každoročne v predveľkonočnom období jedno oratórium.

Na pravé poludnie sa všetky dvere zatvorili a zaznela hudba. Po predohre vystúpil biskup na kazateľnicu, vyslovil prvé zo siedmich slov Božieho Syna a rozjímal nad ním. Keď skončil, zostúpil z kazateľnice a pred oltárom sa vrhol na kolená. Táto pauza bola vyplnená hudbou. Následne biskup ešte šesťkrát vystúpil na kazateľnicu a na konci každého rozjímania vpadol do ticha orchester.

Už počas Haydnovho života sa stal tento opus jedným z jeho najslávnejších diel.

Program:
Joseph Haydn: Sedem posledných slov nášho Spasiteľa na kríži

Miesto: Katedrála sv. Martina