vážna hudba

Glinka, Rachmaninov, Čajkovskij

Symfonické koncerty v Slovenskej filharmónii pokračujú vo štvrtok a piatok 25. a 26. mája. Slovenská filharmónia sa predstaví pod taktovkou českého dirigenta Leoša Svárovského, pravidelného hosťa našich koncertných sezón. Sólistkou večerov bude nemecká klavírna virtuózka Olga Scheps. Návštevníci si vypočujú program, s  ktorým sa Slovenská filharmónia predstaví na tohtoročnom štrnástom  turné v Japonsku.

odporúčame!
Táto akcia sa konala v minulosti

Puškinova poéma Ruslan a Ľudmila bola predlohou rovnomennej opery Michaila Ivanoviča Glinku. Libreto mal písať Puškin, no účasť v dueli ho stála život.

Obľúbený Druhý koncert pre klavír premiéroval Sergej Rachmaninov v spolupráci so svojim synovcom Alexandrom Silotim, debutujúcim dirigentom. Dielo je venované neurológovi Nikolaiovi Dahlovi, ktorý pomohol Rachmaninovi prísť ku sile po tom, čo ho na tri roky mentálne položila neúspešná premiéra Prvej symfónie. Ruský triptych uzavrie symfónia Piotra Iľjiča Čajkovského, ktorá je hudobnou reakciou na boj človeka o vrtkavé šťastie. „Ako motýľ padám do ohňa a pálim si krídla..."

Mladá klaviristka Olga Scheps s ruskými koreňmi je krištáľovo čistým romantikom, jej výkony prinášajú emócie a neraz pri nich poslucháči i zaslzia. Jej filharmonický debut povedie šarmantný Leoš Svárovský.

16,13 €   Koncertná sieň SF

Slovenská filharmónia
Leoš Svárovský
, dirigent
Olga Scheps, klavír

Michail Ivanovič Glinka     Ruslan a Ľudmila, predohra k opere
Sergej Rachmaninov     Koncert pre klavír a orchester č. 2 c mol, op. 18
Piotr Iľjič Čajkovskij    Symfónia č. 5 e mol, op. 64

Štrnáste japonské turné orchestra Slovenská filharmónia sa bude konať od 29. 6. – 10. 7. 2023. Pôvodne bol umelecký zájazd do krajiny vychádzajúceho slnka plánovaný  v roku 2020, kedy sa z dôvodu  koronavírusu neuskutočnil. Turné aj plánovaný program sa presunul na leto 2023.  Slovenská filharmónia sa v Japonsku predstaví s dvoma dirigentami - Leošom Svárovským a šéfdirigentom SF Danielom Raiskinom. Päť koncertov v interpretácii nášho telesa  zaznie v troch japonských mestách (Tokyo, Yokohama, Akita). Sólistami budú dvaja virtuózi – nemecká klaviristka  Olga Scheps a japonský violončelista Tatsuki Sasanuma.

Program pod taktovkou Leoša Svárovského je zložený z troch romantických diel. Na úvod zaznie predohra k opere Ruslan a Ľudmila Michaila Ivanoviča Glinku, ktorá je z  monumentálnej opery najpopulárnejšia a patrí  medzi najznámejšie orchestrálne diela vôbec. Predohru vystrieda  ikonický   Koncert pre klavír a orchester č. 2 c mol, op. 18 Sergeja Rachmaninova.  Na záver zaznie Symfónia Symfónia č. 5 e mol , op. 64 Piotra Iľjiča Čajkovského.

Ďalšie diela, s ktorými sa Slovenská filharmónia predstaví v Japonsku si návštevníci koncertov môžu vypočuť v bratislavskej Redute 8. a 9. júna 2023 v naštudovaní šéfdirigenta Daniela Raiskina. Sólistom večerov bude mladý japonský violončelista Tatsuki Sasanuma, v ktorého interpretácii zaznie populárny Koncert pre violončelo a orchester h mol, op. 104 Antonína Dvořáka. Program doplní symfonická báseň Vltava z cyklu Má Vlast Bedřicha Smetanu a Symfónia č. 5 B dur, op. 55 Alexandra Glazunova. Pred piatkovým koncertom (9.6. 2023) o 18,15 sa uskutoční stretnutie so šéfdirigentom Danielom Raiskinom a dramaturgom Jurajom Bubnášom, ktorí prezradia o programe koncertov aj umeleckom zájazde viac.

Prvý zájazd orchestra Slovenská filharmónia sa datuje do 80. rokov 20. storočia. Po prvýkrát vycestovala Slovenská filharmónia do krajiny vychádzajúceho slnka  roku 1980 s dirigentmi Zdeňkom Košlerom, Ladislavom Slovákom a japonským dirigentom a skladateľom Ken Ichiro Kobayashim. O šesť rokov neskôr tu vystúpili pod taktovkou Zdeňka Košlera a Bystríka Režuchu. S touto dvojicou dirigentov uviedli v Japonsku koncerty aj o rok neskôr  v roku 1987. Roku 1993 vycestovali do Japonska so Zdeňkom Košlerom a Ondrejom Lenárdom, ktorý dirigoval japonské turné  Slovenskej filharmónie aj roku 1996.  Roku 1999 tu koncertovali s japonským dirigentom Hideaki Mutom.

Od roku 2003 sprevádza Slovenskú filharmóniu v Japonsku Leoš Svárovský, ktorý zastával post  stáleho hosťujúceho dirigenta SF.  V roku 2003 turné viedol s Angličanom Douglasom Bostockom, roku 2005 s Japoncom Ichiro Saitom, roku 2007 s Joji Hattorim. Jubilejné 10. turné Slovenskej filharmónie v Japonsku sa uskutočnilo roku 2010 opäť pod taktovkou stáleho hosťujúceho dirigenta Leoša Svárovského. S ním sa uskutočnilo koncertné turné Slovenskej filharmónie v Japonsku aj roku 2012 a  v  roku 2015. V poradí 13. turné v Japonsku absolvovali filharmonici  v roku 2018, za 12 dní odohrali 8 koncertov v piatich  japonských mestách (Tokyo, Mie, Kyoto, Ishikawa, Salatama)  pod taktovkou dvoch dirigentov – stáleho hosťujúceho dirigenta Leoša Svárovského a pravidelného hosťa sezón SF Daniela Raiskina. Sólistami večerov boli japonský violončelista Tsuyoshi Tsutsumi,  ruská klaviristka Anna Vinnitskaya a Ľudovít Kanta, slovenský violončelista žijúci v Japonsku. Turné sa uskutočnilo v júni 2018. Na štrnáste turné odcestuje orchester po ukončení 74. koncertnej sezóny so šéfdirigentom Danielom Raiskinom a českým dirigentom Leošom Svárovským.

Oba programy koncertov si vychutnáme aj na domácej pôde v Koncertnej sieni Slovenskej filharmónie.