vážna hudba

Filharmónia Brno, Slovenský filharmonický zbor

Filharmónia Brno je v posledných rokoch výrazným a invenčným hudobným protagonistom, čoho dôkazom je aj dramaturgia spoločného projektu festivalov Moravský podzim a Bratislavské hudobné slávnosti.
02.10.2023, Po

Anthony Philip Heinrich, narodený v Čechách (1781 – 1861), bol prvým americkým skladateľom „na plný úväzok“. Očarenie zvukmi divokej prírody preniesol do mnohých svojich programových skladieb, medzi ktoré patrí aj extravagantný Spev duchov divokého lesa.

Pod taktovkou Dennisa Russella Daviesa sa u nás po prvý raz a hneď trojnásobne predstaví renomovaná, noblesná klavírna sólistka Polina Osetinskaya. Beethovenova unikátna Fantázia pre klavír, zbor a orchester zaujme poslucháča spojením koncertných a kantátových prvkov. Rovnako výnimočné je aj Pärtovo Credo, považované za jeho azda najdramatickejšiu skladbu, o ktorej sa hovorí ako o kľúči k pochopeniu jeho štýlového prerodu. Odvolávajúc sa na základy kresťanstva je symbolom pravdy a krásy; pri premiére v Talline uvedenie diela spôsobilo senzáciu i šok. Báseň ohňa Alexandra Skriabina voľne vychádza z mýtu o Prometheovi; začína sa akordom, ktorý neskôr dostal prívlastok „mystický“. Skladateľ bol vo svojom egocentrizme presvedčený, že jeho hudba môže priniesť zjednotenie rozdrobenému svetu.

Účinkujú:
Filharmónia Brno
Slovenský filharmonický zbor
Dennis Russell Davies – dirigent
Jan Rozehnal – zbormajster
Polina Osetinskaya – klavír

Program:
Anthony Heinrich – The Wild Wood Spiritʼs Chant (Spev duchov divokého lesa)
Ludvig van Beethoven – Fantázia c mol pre klavír, zbor a orchester, op. 80
Arvo Pärt – Credo pre klavír, zbor a orchester
Alexander Skriabin – Symfónia č. 5 Prometheus Poéma ohňa, pre klavír, zbor a orchester, op. 60

Vstupné: 30€ / 26€ / 20€

Koncert je súčasťou Bratislavských hudobných slávností 2023. Pozrite si program celého festivalu.