vážna hudba

Filarmonica della Scala - vypredané

Orchester Filarmonica della Scala založil v roku 1982 dirigent Claudio Abbado s cieľom rozšíriť symfonický repertoár hráčov známej milánskej opery. Výnimočné teleso, ktoré sa predstavilo na BHS už v roku 2008 s Daniele Gattim, tentoraz povedie ďalší svetovo uznávaný dirigent, Kolumbijčan Andrés Orozco-Estrada.
Táto akcia sa konala v minulosti

Na úvod zaznie perlivá predohra k opere Viliam Tell Gioachina Rossiniho, ktorej melodické fragmenty sú dôverne známe aj zo zvučiek reklám. Veľkolepý, virtuózny, spevný, aj takto možno charakterizovať Mozartov 3. koncert pre husle a orchester G dur, ktorý skladateľ skomponoval počas svojho pôsobenia v Salzburgu ešte ako devätnásťročný mladík. Sólistom bude aj u nás dobre známy Julian Rachlin.

Hoci z Dvořákových symfónií je vo svete azda najčastejšie uvádzaná deviata „Novosvetská“, mnohí znalci považujú za najzávažnejšiu práve skladateľovu siedmu symfóniu. Odráža hĺbku ľudských citov, smútok (zo smrti matky či najstaršieho dieťaťa) a svojou veľkoleposťou zvýrazňuje autorovo vnímanie sveta v zmysle „Láska, Boh a moja vlasť!“ Siedma symfónia mala premiéru v Londýne v roku 1885 pod taktovkou samotného majstra.

Účinkujú:
Filarmonica della Scala
Andrés Orozco-Estrada – dirigent
Julian Rachlin – husle

Program:
Gioachino Rossini – Viliam Tell, predohra k opere
Wolfgang Amadeus Mozart – Koncert pre husle a orchester č. 3 G dur, KV 216
Antonín Dvořák – Symfónia č. 7 d mol, op. 70

 

Koncert je súčasťou Bratislavských hudobných slávností 2023. Pozrite si program celého festivalu.