vážna hudba

Štátny komorný orchester Žilina

Na Bratislavských hudobných slávnostiach sa predstaví aj Štátny komorný orchester Žilina, ktorého program naštuduje Marián Lejava, dirigent, ktorý sa v slovenskom repertoári skvele orientuje a pravidelne ho rozširuje o nové opusy aj ako hudobný skladateľ.
Táto akcia sa konala v minulosti

Ján Zimmer, talentovaný študent Eugena Suchoňa, upadol po svojej predčasnej smrti v roku 1993 do nezaslúženého zabudnutia. Jeho husľový koncert, op.15 z roku 1956 (v slovenskej tvorbe prvý vo svojom žánri) nám v podaní excelentného sólistu Milana Paľu aj po desaťročiach umožní nazrieť do Zimmerovej fascinujúcej skladateľskej dielne.
Koncert otvorí dielo Ilju Zeljenku skomponované v poslednom roku skladateľovho života a venované žilinskému komornému orchestru. Ešte pred skončením štúdia na parížskom konzervatóriu napísal Bizet Symfóniu C dur. Bolo to v roku 1855, no až do roku 1935 dielo považovali za stratené. Skladba sedemnásťročného mladíka strháva temperamentom, sviežou francúzskou melodikou i humorom a v romantickom Adagiu s prekrásnym hobojovým sólom. Už aj v tomto diele začujeme známe odkazy na budúcu operu Carmen.

Účinkujú:
Štátny komorný orchester Žilina
Marián Lejava – dirigent
Milan Paľa – husle

Program:
Ilja Zeljenka – Sarkazmy pre orchester
Ján Zimmer – Koncert pre husle a orchester, op. 15
Georges Bizet – Symfónia C dur

Vstupné: 20€ / 12€ - senior, študent, ZŤP

 

Koncert je súčasťou Bratislavských hudobných slávností 2023. Pozrite si program celého festivalu.