prednáška / diskusia

Debata A4: Neviditeľná klimatická kríza a aktivistické perspektívy

Vleklý priebeh pandémie a vojna hneď za východnou hranicou Slovenska ešte viac znížili všeobecnú úroveň pozornosti voči kľúčovej globálnej hrozbe v podobe klimatickej krízy. Hrozba sa pritom v ničom neumenšila, naopak. Keď si nejaký problém prestaneme všímať, neznamená to, že prestane existovať.
odporúčame!
14.12.2022, St

Prebiehajúca vojna výrazne znižuje už beztak malé šance na riešenie globálnej klimatickej krízy. Všetko nasvedčuje tomu, že bez organizovania sa zdola a masívnej mobilizácie lokálnej aj globálnej verejnosti, zápas o klimatickú udržateľnosť nedokážeme vyhrať.  

Ako v tomto globálnom kontexte funguje klimatické hnutie na Slovensku? Aké záväzky a akým spôsobom si vynucuje od slovenskej vlády či medzinárodných inštitúcií? S akými výsledkami? Aké perspektívy vyznávajú rôzni aktéri klimatického aktivizmu na Slovensku a aké prístupy volia? V čom sa odlišujú? A aké možnosti vzájomného prepájania sa pri nevyhnutnej mobilizácii verejnosti a adresovaní témy hrozby klimatickej zmeny vidia v aktuálnej situácii?   

Diskutujú: J. Hrbáň - Klíma ťa potrebuje, D. K. Majdáková - Iniciatíva Nie je nám to jedno a Festival Nasuti, zástupca/kyňa klimatického kolektívu Bod obratu, dramaturgia a moderovanie: B. Smieška.

Vstupné dobrovoľné