koncert
film
divadlo
prednáška / diskusia

89-ty

Projekt 89-Ty je sériou kultúrnych podujatí, ktoré pripravilo Kultúrne centrum Modra a Artforum Pezinok s cieľom priblížiť širokej verejnosti princípy slobody, demokracie a humanizmu ako aj pripomenúť významný historický moment našich dejín.

Táto akcia sa konala v minulosti

Filmové projekcie, divadelné predstavenie pre stredné školy, koncerty, diskusia s Ľubou Lesnou, Divadlo na tahu z Prahy aj vzácny hosť Michael Kocáb...

Odkaz Novembra`89 je pre nás príležitosťou diskutovať aj o súčasných spoločenských a politických témach. Pre naše mesto i kultúrnu komunitu je veľmi dôležité neustále si pripomínať odkaz Novembra ´89, pretože sloboda nie je samozrejmosťou a bez zodpovedného prístupu často vedie k ďalším formám totality.
Projekt vytvára priestor na kvalitnú diskusiu reflektujúcu hodnoty demokratickej spoločnosti. 

Tento rok sme na stredné školy do Modry pozvali Divadlo Jána Palárika v Trnave s interaktívnou inscenáciou Nemá trieda, ktorá je ušitá na mieru jednej triedy a jednej vyučovacej hodiny. Hra študentom približuje udalosti jesene 1989.

V knižnici budeme s Ľubou Lesnou hovoriť nie len o jej najnovšej knihe Tisícročná žena, ktorá je výpoveďou žien túžiacich žiť pravdivo a dôstojne, no aj o boji proti nepriateľskej a nespravodlivej štátnej moci.

Čakajú nás aj verejné projekcie filmov Amnestie a Skutok sa stal, ktoré sú priamou spoločenskou reflexiou udalostí z prvej dekády rodiacej sa demokracie v Československu a neskôr aj v samostatnej Slovenskej republike.

Udalosti novembra `89 ako aj realitu dnešných dní v oboch krajinách priblížime v diskusii so vzácnym hosťom - českým hudobníkom, skladateľom, občianskym aktivistom a niekdajším politikom Michaelom Kocábom.

Sme veľmi radi, že naše pozvanie prijalo aj pražské Divadlo na tahu, ktoré je dvorným divadlom hier Václava Havla. Aj hudba musí byť slobodná a jej slobodu oslávime koncertmi Andreja Šebana a Karpatských Chrbátov so špeciálnym hosťom, frontmanom legendárneho Pražského výběru, Michaelom Kocábom. Oslava novembra`89 bude tento rok v Modre naozaj výnimočná. 

Program:
3. 11. o 19.30 / Kino Mier Modra / Skutok sa stal – dokumentárny film (SR, 2019)

Dokumentárny film režisérky Barbory Berezňákovej podáva správu o stave našej krajiny cez životný príbeh a vzťah troch kamarátov - Oskara Fegyveresa, Róberta Remiáša a Petra Tótha.
13. 11. o 20:00 / Kino Mier Modra / Andrej Šeban Sólo Tour 2019, koncert 

Po siedmych rokoch vyráža Andrej Šeban opäť na sólo koncertné turné a vystúpi aj v Modre.
17. 11. o 19.30 / Kino Mier Modra / Amnestie – thriller (SR/ČR, 2019)

Nový česko-slovenský film o kontroverznej Havlovej amnestii. 

18. – 24. 11. / foyer Kina Mier Modra / Sloboda - 30 rokov Nežnej revolúcie 
výstava fotografií Samuela Dzureka
20. 11. o 19.00 / KC – Mestská knižnica / Ľuba Lesná: Tisícročná žena, diskusia

Autorka je známa predovšetkým ako investigatívna novinárka. Venovala sa veľkým kauzám, v ktorých figurovala Slovenská informačná služba. 

21. 11. o 19.00 / Kino Mier Modra / Když nebyl čas na hraní – diskusia

November 1989 a jeho následné udalosti očami hudobníka a skladateľa Michaela Kocába v rozhovore s Michalom Kaščákom. Po diskusii nasleduje koncert Karpatských chrbátov s hosťom M. Kocábom. 

25. 11. / Stredné školy v Modre / Divadlo Jána Palárika Trnava: Nemá trieda (Projekt 89)

Interaktívna inscenácia určená pre študentov stredných škôl. 

27. 11. o 19.00 / Kino Mier Modra / Divadlo na tahu: Protest

Dvorné divadlo hier Václava Havla z Prahy zahrá jeho menej známu hru Protest z roku 1978. Podpísať, či nepodpísať? Divadelná aktovka o zložitej otázke s ešte zložitejšou odpoveďou, o dileme, ktorá pretrváva a patrí k typickým témam dramatickej tvorby Václava Havla.