film
prednáška / diskusia
Prechádzka / exkurzia

Industrial Days 5 (Okolo Apolky)

Projekt Industrial Days predstavuje od roku 2009 vybrané lokality industriálnych zón a venuje pozornosť ich minulosti, súčasnosti a plánom do budúcnosti. Tento rok  sa zamerali na svoje bezprostredné okolie a jeho transformáciu. V hlavnej úlohe vystúpi bývalá rafinéria Apollo a jej ďalšie osudy a premeny. V rámci projektu sa môžete tešiť aj na sprievodné akcie, ako návšteva bývalého protileteckého krytu v design factory, či predstavenie špeciálnej grafiky z dielne o.z. Čierne diery.

 

odporúčame!
Táto akcia sa konala v minulosti

Najvýznamnejšia priemyselná zóna bývalého Rakúsko-Uhorska, v druhej svetovej vojne jedna z kľúčových rafinérií strednej Európy, sa v súčasnosti transformuje na nové centrum hlavného mesta.
Pred 75 rokmi toto miesto zmenilo bombardovanie, v nedávnej minulosti bagre a dnes ho menia developeri.
Aktuálna masívna stavebná činnosť a čulý pracovný ruch v oblasti bratislavských Mlynských Nív a zóny Chalupkova so sebou prinášajú oprávnené očakávania obyvateľov Bratislavy.
Vedeli ste však, že na tomto mieste stála jedna z najvýznamnejších industriálnych zón Rakúsko-Uhorska a od roku 1895 aj Rafinéria Apollo?
Možno by tam stála dodnes, keby ju pred 75 rokmi nezasiahlo ničivé bombardovanie. Svoju úlohu pri tom zohrala aj prvá slovenská špiónka Trixy. Čo ju k tomu viedlo?
Nielen príbeh Trixy, ale príbeh celej Apolky je neuveriteľne fascinujúci a hlavne ten náš – príbeh design factory. Ak chcete vedieť viac o tom, čo tu  z predvojnových čias zostalo, príďte na Industrial Days 15. – 16. septembra 2019 do design factory.
Ocitnete sa v protileteckom kryte uprostred bombardovania, budete sledovať, ako rastú nové stavby, spoznáte túto časť svojho mesta z inej perspektívy. História sa už nezopakuje.

Budova design factory na Bottovej ulici v Bratislave je spolu s Jurkovičovou teplárňou jednou z dvoch posledných budov pôvodnej Rafinérie Apollo. Pred pätnástimi rokmi sme  si túto budovu od Západoslovenskej energetiky prenajali a zrekonštruovali.  Vdýchli sme do nej plnohodnotný spoločenský a kultúrny obsah. Aj vďaka tomu sme sa začali industriálnymi budovami dôslednejšie zaoberať a zistili sme, že ich hodnota je oveľa vyššia ako si mnohí vedia predstaviť. A je dokonca aj  vyčísliteľná. Na Industrial Days sa dozviete ako. Nezostaneme však iba pri budove design factory. Pozrieme sa na celú zónu a spoločne objavíme posledné pamiatky jej bohatej industriálnej minulosti.“ Uviedla organizátorka projektu, architektka Zuzana Zacharová. 

Program piateho vydania projektu Industrial Days začne 15. septembra nedeľnou projekciou dokumentov zachytávajúcich príbehy a autentické zábery spomínanej oblasti. Industrial Cinema otvorí dokument Trixy z cyklu RTVS Prvá, prinesie bližší pohľad na udalosti predchádzajúce samotnému bombardovaniu rafinérie Apollo prostredníctvom príbehu prvej slovenskej špiónky a jej misie. Druhý z filmov bude relácia Zabudnuté okamihy, venovaná priemyselnej architektúre Bratislavy z roku 2013.

V pondelok, 16. septembra sme pre milovníkov histórie, architektúry a industriálu pripravili bohatý program, ktorý otvorí ranný Industrial Walk – prechádzka okolo Apolky so siedmimi zastávkami, pri ktorých si predstavíme históriu konkrétneho miesta, či budovy a rozvinieme diskusiu o ich smerovaní, budúcnosti a hodnote. Industrial walk vychádza z medzinárodného formátu Urban walk a sprevádzať nás ňou bude architekt Tomáš Hanáček.
Dopoludnie bude ďalej pokračovať prednáškami odborníkov – historikov a architektov z Fakulty architektúry Slovenskej technickej univerzity, Oddelenia architektúry Historického ústavu Slovenskej akadémie vied, Mestského ústavu ochrany pamiatok v Bratislave a ďalších. Industrial Talk prinesie odborný pohľad na bývalú industriálnu zónu rafinérie Apollo, ale aj živú diskusiu o jej transformácii na novú modernú mestskú štvrť .
V rámci Industrial Days predstavíme aj pôvodnú výstavu Industrial Exhibition: Okolo Apolky, ktorá sa prirodzene vyvinula zo štúdia historických prameňov. „Pri objavovaní archívnych pokladov, pôdorysov, máp, dokumentov a fotografií sme si uvedomili, že by bola veľká škoda, keby sa o nich nedozvedela aj široká verejnosť, preto sme sa rozhodli pripraviť výstavu, ktorá predstaví aj doteraz nezverejnené materiály.“ Hovorí o vzniku výstavy kurátorka Eva Belláková.
Na sklonku dňa venujeme priestor pamätníkom bývalej rafinérie Apollo (od r. 1949 Slovnaft, a. s.), ktorí si v rámci Industrial Stories pospomínajú na roky pôsobenia v tejto lokalite, na presun rafinérky do Vlčieho hrdla, ale rovnako sú vítaní aj ľudia, ktorí v jej blízkosti žili, či pracovali v továrňach v rámci celej industriálnej zóny.
Vďaka spolupráci s občianskym združením Čierne diery pre milovníkov industriálnych pamiatok a kvalitného umenia v rámci projektu Industrial Days pokrstíme aj novú autorskú grafiku design factory od Karola Trnovského.
 
Program:
15.9. 2019
18.00 design factory_Gallery
Industrial cinema / premietanie dokumentárneho filmu zo série RTVS Prvá – Trixi, a relácie Zabudnuté okamihy o priemyselnej architektúre Bratislavy /
16.9. 2019
Industrial walk / prechádzka okolo bývalej rafinérie Apollo/
9.30 sedem zastávok v jednej hodine okolo Apolky
_komentovaná trasa posledných odkazov minulosti v jednej z najdôležitejších priemyselných oblastí v Európe. Začiatok a koniec v design factory. / trasou prevedie Ing. arch. Tomáš Hanáček, PhD. /
Industrial talk/ prednášky a panelová diskusia /
11.00-14.00 design factory_pohľad na bývalú Apolku optikou historikov a architektov v odborných prednáškach a moderovanej diskusii. / diskusiu povedie Ing. arch. Vladimír Hain, PhD. /
Industrial exhibition / model rafinérie Apollo pred bombardovaním, fotografie, prezentácia /
17.00 vernisáž výstavy_design factory
Industrial stories  / oživenie príbehov ľudí, ktorí osobne zažili premeny industriálnej zóny /
18.00 design factory
Industrial Stories / oživenie príbehov ľudí, ktorí osobne zažili premeny industriálnej zóny. Pamätáte si na podniky, ktoré v tejto lokalite sídlili? Bývali ste v tejto zóne? Príďte sa s nami podeliť o Vaše spomienky.

Viac info