party

Veľký tanečný večer 2022

Dva veľké orchestre sa spolu opäť stretnú na jednom pódiu po vzore svojich amerických predchodcov, tancachtivé publikum svojimi podrážkami doslova vyhladí parkiet a na svoje si prídu nielen milovníci jazzu a swingu rokov 20.-40., ale aj všetci, ktorí majú radi show, tanec a skvelú zábavu!
Táto akcia sa konala v minulosti

Predstavte si, že vstúpite do veľkej tanečnej sály, zatiahne sa za vami ťažký brokátový záves a vy sa ocitnete niekoľko desiatok rokov dozadu v preslávenej americkej tančiarni. Parket zapĺňajú dámy v krásnych šatách, uhladených účesoch s čelenkami či klobúčikmi a štýloví elegantní páni v oblekoch. Z pódia sa ozýva hudba
20. – 40. rokov a ľudia tancujú do rytmov hudby dvoch legendárnych hudobných telies, ktoré súperia o priazeň divákov.

Tanečné večery sú jedny z najunikátnejších tanečných podujatí nielen u nás na Slovensku, ale aj v celej Európe. Začiatkom októbra sa po dvoch rokoch nútenej covidovej prestávky opäť jeden uskutoční v Starej Tržnici.

V októbri 2019 sa na tanečnom parkete stretlo takmer 1000 nadšencov tanca, swingovej a jazzovej hudby.
Na ostatnej akcii pred pandémiou si hostia užili excelentné vystúpenie Ondřeja Havelku e jeho Melody Makers, ktorý spolu s orchestrom Bratislava Hot Serenaders (B.H.S.) hviezdil pred plným parketom.
Novinkou bol úplne nový tanečný parket s celkovou plochou 250 m2, ktorý priviezli špeciálne na túto príležitosť a zmontovali v Starej tržnici. 

Veľký tanečný večer, ktorý je jedinečným koncertným i tanečným zážitkom sezóny, zrkadlí americkú tradíciu 20. – 30. rokov. Vtedy bolo zvykom ku koncu sezóny usporiadať súboj orchestrov, tzv. Big Band Battle.

Na tomto súboji sa zúčastnil tak víťazný orchester z predošlého roku, ako aj orchester, ktorý sa o angažmán uchádzal v nadchádzajúcej sezóne. Obe telesá sa striedali pri hraní tanečných kôl po celý večer. Ten nakoniec vyvrcholil súbojom piesní súťažiacich orchestrov. Samozrejme, big band ktorý zožal najväčší úspech, získal angažmán na ďalší rok.

Pre všetkých tancachtivých si orchester Bratislava Hot Serenaders ako organizátor akcie pripravil opäť v spolupráci s Bratislavskou tanečnou školou B-Swing tanečný workshop predswingových tancov. „Tanečné lekcie sú síce súčasťou tanečných večerov dlhé roky, ale v ostatnom ročníku sa nám osvedčilo uskutočniť kurz pred začiatkom celej akcie. Návštevníkom tak doprajeme viac času na výučbu,“ hovorí tanečný majster
B-Swingu Ján Kubriczký.

Vstupenky z roku 2020 ostávajú v platnosti.

Orchester B.H.S. je stálicou na koncertných pódiách doma i v zahraničí. Má za sebou mnoho koncertných turné, najčastejšie koncertuje v Spojenom kráľovstve a v Beneluxe. Okrem vernej interpretácie skladieb americkej proveniencie 20. rokov sú stálicou v repertoári orchestra aj skladby slovenského medzivojnového obdobia. V tomto roku vydal B.H.S už trinásty album v poradí, tentokrát venovaný 30. výročiu orchestra pod názvom As Time Goes By. Orchester vedie Juraj Bartoš a aktuálne má 19 členov: 15 hudobníkov, speváka Miloša Stančíka a dámske vokálne trio Serenaders Sisters.

Ondřej Havelka a jeho Melody Makers disponujú širokým repertoárom známych skladieb populárnej hudby obdobia raného a vrcholného swingu od začiatku 30. rokov. Orchester 14 hudobníkov vedie takisto Juraj Bartoš a umeleckým vedúcim je Ondřej Havelka, ktorý jazzom a swingom z obdobia medzi dvoma svetovými vojnami žije od svojich študentských čias.Veľký tanečný večer, ktorý je koncertným i tanečným zážitkom, zrkadlí americkú tradíciu 20.-30. rokov, v rámci ktorého bolo ku koncu sezóny zvykom usporiadať súboj orchestrov, tzv. Big Band Battle. Na tomto súboji sa zúčastnil ako víťazný orchester z predošlého roku, tak aj orchester, ktorý sa o tento angažmán uchádzal v nadchádzajúcej sezóne. Obe telesá sa striedali pri hraní tanečných kôl po celý večer. Ten nakoniec vyvrcholil súbojom piesní súťažiacich orchestrov. Samozrejme, big band ktorý zožal najväčší úspech, získal angažmán na ďalší rok.