koncert

Nu Sound Of... Grails (USA)

Nu Sound Of uvádza Grails na inštrumentálnych vlnách Dunaja. Do Bratislavy zavíta americká inštrumentálna skupina Grails, ktorej skladby sú prepletenou sieťou žánrov post rock, space rock, prog rock. Na turné, ktorým sa vrátia do Európy po šiestich rokoch, predstavia novú nahrávku "Anches En Maat", ako aj staršie skladby z ich kultového albumu "The Burden Of Hope", ktorý teraz vyšiel v reedícii.
odporúčame!
Táto akcia sa konala v minulosti

Grails (USA)

Americká skupina z Portlandu pracuje s inštrumentálnymi plochami v podobnom prejave ako Godspeed You! Black Emperor, Mono, Russian Circles. Sú však nezameniteľní a mimo všetkých žánrových škatuliek, keďže si vytvorili unikátny zvuk v bohatých inštrumentálnych plochách spájajúcich gitary so syntetizátormi. Každým albumom ďalej posúvajú atmosféru kinematickej inštrumentálnej hudby. Súvisí to s ich obľubou v zbieraní vinylových platní, záujem o filmové soundtracky aj o progresívny rock z rôznych častí Európy.

Spomenúť treba prelomový album Deep Politics z roku 2011, na ktorom rozvinuli koncept tzv. hudby do špiónskych filmov. Inšpirovali sa pri tom rôznymi obskúrnymi kapelami z undergroundového podhubia, rovnako aj hudbou z talianskych hororov. Grails vydávajú hudbu na známom labeli Temporary Residence. Na poslednom albume Chalice Hymnal vytvorili predstavu, ako by mohla znieť hudba k politickému thrilleru s noirovou náladou – v kombinácii morriconovských motívov až s badalamentským posúvaním deja. 

Predovšetkým sa chcú vymedziť z klišé inštrumentálnej hudby, hľadať nové zvukové teritóriá a zároveň si ctiť inšpirácie z minulosti. Grails sa pomaly pripravujú na vydanie novej dosky, ktorá opäť preskúma možnosti inštrumentálnej tvorby.

Pätica amerických hudobníkov pripravila po šiestich rokoch nový album. V poradí ôsma nahrávka Anches En Maat vyšla 22. septembra vo vydavateľstve Temporary Residence Ltd. Krátko po jeho vydaní sa vydá na európske turné, na ktoré sa čakalo štyri roky. Nové skladby vytvorili na odlišnom podklade, keď sa rozhodli spracovať tému prastarej egyptskej mytológie. Názov albumu vymyslel egyptológ Silke na požiadanie svojho priateľa, multiinštrumentalistu Emila Amosa. Podľa starých hieroglyfov sa dá preložiť „ona žije pre spravodlivosť.“ Pár dní od vydania novinky vyšlo v reedícii aj ich kultové dielo The Burden Of Hope (Neurot Recordings).  

Ich koncerty sú v našom regióne stále vzácnosťou, preto je radostnou správou, že prijali pozvanie do Bratislavy na koncertnú edíciu Nu Sound Of, kde už zahrali The Soft Moon, The Sun Kil Moon a už onedlho zahrá aj Emma Ruth Rundle.

Ako support vystúpi slovenská skupina Personal Spaces.

Inštrumentálna formácia pôsobiaca ako štvorica v zostave Jakub Fuxi Ščasný (gitary, syntetizátory), Michal Berec (gitara), Peter Prekop (basgitara), Marián Masár (bicie nástroje) berie Grails za svoj veľký vzor. Svoj osobný hudobný priestor vtesnali do post rocku, krautrocku, drone s prvkami psychedélie. Minulý rok vydali album Tiberghien, ktorý je pestrofarebnou vychádzkou po gradujúcej a nie monotónnej inštrumentálnej hudbe. 

Vstupné: predpredaj 17€