film

Šakal

Kultový politický thriller podľa románu Fredericka Forsytha vychádza zo skutočných udalostí okolo pokusu o atentát na de Gaulla.

Táto akcia sa konala v minulosti

Začiatkom 60-tych rokov 20. storočia považovali bývalí členovia francúzskych légií osamostatnenie Alžírska a jeho odsúhlasenie francúzskou vládou za zradu svojich padlých spolubojovníkov. Vytvorili skupinu sústredenú na likvidáciu de Gaulla, avšak bez úspechu. Prezident sa tak stal najstráženejším človekom na svete. Po dolapení a zabití viacerých dôležitých členov skupiny si preto najali profesionálneho zabijaka s krycím menom Šakal, ktorý mal za úplne samostatnú operáciu zinkasovať pol milióna dolárov. Príbeh sa sústredí na prípravy atentátu a na snahu tajnej polície vystopovať Šakala.

Film je klasikou svojho žánru a roku 1997 sa dočkal i remakeu.

Šakal (The Day of the Jackal), Veľká Británia / Francúzsko, 1973, 143 min.
Réžia: Fred Zinnemann
Hrajú: Edward Fox, Michel Auclair, Alan Badel, Cyril Cusack, Maurice Denham, Olga Georges-Picot, Jacques François

Film Šakal na imdb.com

Odporúčame

film

Kde je Anna Franková (dabing) + Filmové hádanky s Monikou

Ut 23.6.2026 / Edison Filmhub
odporúčame!
party

Dubcheck 2: Roots & Dub Soundsystem Session

Pi 31.7.2026 / Yuzu House, Klokočova, Petržalka
odporúčame!
výstava

Ak káva, tak talianska!

Výstava sa zameriava na kávu ako taliansky kultúrny fenomén, v ktorom sa snúbi technologická dokonalosť, dizajnové majstrovstvo a...Viac
10.6.2026 - 18.10.2026 / Slovenské národné múzeum (SNM)
odporúčame!
film

Cinevitaj 2026: Barbora Bobulová

Filmová prehliadka Cinevitaj, ktorá tento rok vzdáva hold renomovanej talianskej herečke slovenského pôvodu Barbore Bobulovej,...Viac
4.6.2026 - 25.6.2026 / Kino Lumière
odporúčame!