výstava

Škola propagandy: lekcie z odúčania

Výstava predstavuje štvoricu súčasných umelcov, ktorých tvorba sa zameriava na propagandu ako výsledok výkonu politickej moci kapitalistických autoritatívnych režimov.
Táto akcia sa konala v minulosti
Dátum vernisáže:
05.06.2024 18:00, St

Inšpirovaná projektom holandského umelca Jonasa Staala “Propaganda Station” je výstava sondou do spektra politickej predstavivosti v slovenskom mediálnom priestore.

Propaganda nepatrí len medzi muzeálne exponáty minulých totalitných režimov. Jej pôsobenie sa zďaleka neskončilo pádom nacizmu a komunizmu v 20. storočí. Práve naopak, naša každodenná spoločenská realita je konštruovaná z rôznych konfliktných foriem propagandy na mikro aj makro úrovni. Ovplyvňuje naše rozhodovanie na báze vedomej aj nevedomej interakcie.

Vystavujúci*e: Michaela Kacsiová, Marcel Korec, Tomáš Rafa, Michal Šumichrast
Kurátor: Daniel Grúň

27.7. o 17:30 sa k výstave uskutoční komentovaná prehliadka a projekcia filmu Jonasa Staala Propaganda Theatre

18:30 Diskusia s Pavlom Struhárom a Miroslavom Michelom, pýtať sa bude sociologička a členka tímu JKS Katarína Slezáková

20:00 Uvedenie záverečnej publikácie projektu Islands of Kinship: A Collective Manual for Inclusive and Sustainable Art Institutions.

V diskusii sa pokúsime rozmotať definíciu propagandy a preskúmať jej rozmanité podoby ako aj odhaliť mechanizmy jej fungovania. Budeme analyzovať špecifiká propagandy v stredoeurópskom kontexte a preskúmať jej prepojenie s globálnymi trendmi. Preskúmame faktory, ktoré vytvárajú živnú pôdu pre propagandu, a hľadať stratégie, ako ju rozpoznať a dešifrovať. Akú úlohu zohráva kritické myslenie v boji proti konšpiráciám a dezinformáciám? V súlade s perspektívou Jonasa Staala, ktorý inšpiroval túto výstavu, budeme rozoberať potenciál “dobrej” propagandy. Existuje legitímne využitie tohto nástroja? Akým etickým dilemám sa tým vystavujeme?

Hostia:
Pavol Struhár je odborný asistent na Katedre politológie Trenčianskej univerzity A. Dubčeka v Trenčíne. Vedeckú orientáciu sústreďuje na výskum politického extrémizmu, konkrétne moderných trendov v extrémistickom prostredí, neoficiálnych extrémistických skupín ale tiež ich politických reprezentácií. Od roku 2016 organizuje workshopy pre študentov na základných a stredných školách k témam demokracie, ľudských práv a občianskej participácie. Je spoluautorom metodických príručiek pre pedagógov a sociálnych pracovníkov k prevencii radikalizácie.

Mgr. Miroslav Michela, Ph.D. pôsobí ako vedecký pracovník Historického ústavu Slovenskej akadémie vied v Bratislave a ako odborný asistent na Ústave českých dějin Filozofické fakulty Univerzity Karlovej. Špecializuje sa najmä na obdobie 19. a 20. storočia, s dôrazom na politické a spoločenské aspekty. Vo svojich prácach sa venuje témam ako nacionalizmus, politické strany, sociálne hnutia a medzinárodné vzťahy.

Odporúčame

divadlo

Guy Nader a Maria Campos: Natural Order of Things

Po 6.10.2025 / Slovenské národné divadlo - Činohra
odporúčame!
výstava

Natália Trejbalová - Never Ground

Natália Trejbalová v podzemných priestoroch Pálffyho paláca predstavuje novú miestošpecifickú videoinštaláciu a sériu objektov "...Viac
13.3.2025 - 21.9.2025 / GMB - Pálffyho palác
odporúčame!
koncert

Stereo MC’s (UK)

St 5.11.2025 / Majestic music club
odporúčame!
film

Cesta do fantázie

Vrcholné dielo najvplyvnejšieho svetového animátora Hajaa Mijazakiho pred publikom rozprestiera fascinujúci svet nespútanej...Viac
Ut 19.8.2025 / Areál hier Radosť Štrkovec / Amfiteáter
odporúčame!