Prüger-Wallnerova  záhrada ( Prügerka)

ihriská a parky
Unikátna záhrada v Starom meste, ktorá v sebe nesie kus histórie, je otvorená pre verejnosť. Pôvodne ju založili majitelia hotelov Carlton a Savoy Prüger-Wallnerovci, ktorí si dali postaviť dodnes stojacu vilu na Havlíčkovej. Členitý terén záhrady v okolí vily bol upravený v prírodno-krajinárskom štýle ako okrasná záhrada, časť pozemku slúžila ako úžitková záhrada. V južnej časti dodnes stoja štyri skleníky a domček s kotolňou.

Záhrada bola niekoľko desaťročí bez údržby, čo sa podpísalo na jej vzhľade a kondícii. Spustnuté a zanedbané miesto sa snaží mesto Bratislava revitalizovať.

Keď sem prídete na návštevu, nájdete tu hracie prvky pre deti, prírodný mobiliár, mostíky cez mokrade, drevené chodníčky, informačné tabule, ktoré poukážu na biodiverzitu a históriu záhrady, aby sa mohli návštevníci o rastlinách a živočíchoch dozvedieť viac.

Jeden vchod je oproti vchodu do Funusu, druhý vchod je trochu ďalej na Nekrasovovej, smerom k Horskému parku.

Súčasťou Prüger-Wallnerovej záhrady je aj komunitná záhrada, a detské ihrisko. 

Záhrada je pre verejnosť otvorená počas apríla až septembra od 8:00 do 20:00, v mesiacoch október až marec od 8:00 do 18:00. Vstup je voľný.

Komunitný domček v Prügerke je otvorený.
Môžete ho navštíviť každý deň v čase od 9:00 do 18:00.
Nájdete v ňom verejné toalety, miesto na kávu či čaj, môžete sa tam zohriať, zahrať si spoločenské hry či prečítať alebo požičať si knihy zo staromestskej knižnice.

  

Prečítajte si viac info o záhrade a plánoch mesta na revitalizáciu na webstránke Bratislavy.

 

 

 Prüger-Wallnerova  záhrada
Havlíčkova 15
81104 Bratislava

Prügerka.sk
Otváracie hodiny:

apríl - september 8:00 - 20:00

október - marec 8:00 - 18:00